Hackeři vzali útokem počítačový systém Bílého domu

Kancelář amerického prezidenta potvrdila útok hackerů napojených na čínskou vládu, ke kterému došlo již počátkem září.

Hackeři vzali útokem počítačový systém Bílého domu


Některé napadené vládní počítače byly z těch, které využívá americká armáda. Například pro plánování cest prezidenta Obamy nebo komunikaci mezi jednotlivými vládními úřady, ale také pro ukládání kódů určených ke spouštění jaderných útoků.

Útok byl z kategorie tzv. spear phishingu. Cílený phishing je definován jako útok e-mailem, jehož odesílatele znáte, nicméně vydává se za něj v tomto případě útočník. Zaměřený je přímo na konkrétního člověka případně firmu (v tomto případě vládní úřad).

Zkrátka a dobře, někdo z Bílého domu otevřel e-mail, který neměl, a kliknul v něm na odkaz (na který neměl) nebo otevřel přílohu (kterou neměl). Poté už bylo dílo zkázy dokonáno, daný vládní zaměstnanec výše uvedeným postupem poskytl vzdálený přístup k vládním datům z čínského serveru.

Zatím není jasné, kolik dat bylo ukradeno a jestli vůbec nějaká. Americká vláda útok potvrdila v pondělí, přičemž k němu došlo již počátkem září.

Fakt, že bezpečnost organizace je tak slabá, jako její nejslabší článek, přičemž nejslabším článkem organizace bývají lidé, se bohužel potvrdilo i v tomto případě. Podle bezpečnostních expertů je nejlepší prevencí dostatečné školení, v čemž však selhávají jak firmy, tak právě veřejné instituce a úřady.

Podle informací serveru BusinessInsider však není situace natolik vážná, jak vypadá, neboť byla napadena pouze „nižší instance“ vládní sítě, tedy ta nešifrovaná. Vládní instituce, stejně jako mnohé korporace, mají přístup k citlivým datům chráněným šifrováním. K těmto datům se pak nelze dostat pouhým nesofistikovaným phishingovým útokem.


Zdroj: Dailymail.co.ukBusinessInsiderFox News


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře