CA představilo "IMDB" a index SMI pro Cloud

Společnost Computer Associates představila v předvečer zahájení konference CA World v Las Vegas nový komunitní server Cloud Commons a návrh indexu SMI pro hodnocení a porovnávání různých typů služeb provozovaných formou výpočetního mraku (cloudu).

CA představilo "IMDB" a index SMI pro Cloud


Cloud commons by měla být globální komunita společnosti a jednotlivců - jeho členy budou především CIO a IT experti, kteří budou na portále hodnotit služby, které využívají. Celý systém je (jak přiznává samo CA) inspirován komunitními servery jako je IMDB a jinými diskuzními portály.

 CA je toho názoru že kvalitní hodnocení může vzniknout čistě na základě prostého počtu hodnotitelů, to je ale pravda jen do jisté míry, stačí se podívat na IMDB na hodnocení filmů a zjistíte velký rozdíl v hodnocení filmů z padesátých či šedesátých let se velmi liší od hlasů udělených filmům uvedeným v posledních dvaceti letech - výrazně převažují "komerční" snímky.

 

Podobnému problému by pochopitelně mohl čelit i projekt Cloud Commons - často hodnoceny budou zeména ta řešení, která používá řada firem. Nicméně to nic nemění na faktu, že podobný systém by mohl být cestou jak snadno a rychle vybrat dodavatele nejběžnějších cloud služeb. Server by měl nabízet hodnocení expertů i uživatelů a to odděleně. Otázkou je, zda server s podobným systémem hodnocení (byť pod celkovou známkou se skrývají dílčí hodnocení ve dvou dalších vrstvách) neprovádí příliš velké zjednodušení často komplexních služeb a zda nebude spíše nadužíván či zneužíván dodavateli pro účely marketingu. Celý systém může navíc do budoucna komplikovat vstup nových poskytovatelů na trh - otázkou tedy je nejen to jak bude samotné hodnocení postaveno, ale také jak budou s výstupy serveru nakládat uživatelé. 

 

Možným problémem, kterému by projekt mohl čelit je také nebezpečí manipulace uživatelských honocení, ke kterému někdy na podobných portálech dochází. Zatímco u serverů typu IMDB takové manipulaci brání prostý počet uživatelů, u řádově menší komunity to může být ožehavý problém. Hodnocení bude samozřejmě vyžadovat registraci uživatele a hodnocené služby bude možné seřadit například podle ohlasu CIO, analytiků či IT techniků - další nástroje či mechanismy mohou být bude podle zástupců CA případně dolaďovány za provozu. 

 

CloudCommons bude domovem Konsorcia SMI, které bude zaštiťovat index pro hodnocení služeb. SMI bylo navrženo v CA, mohl by se z něj ale stát průmyslový standard - mezi instituce které nad SMI budou mít záštitu je mimo jiné Carnegie Mellonova Univerzita. Cílem konsorcia je definovat rámec měření a hodnocení, na jehož základě bude možné hodnotit či známkovat služby (infrastrukturní, platformí, aplikační).

Komentáře