Leo Apotheker jmenován generálním ředitelem HP

Společnost HP nečekaně oznámila, že do funkce prezidenta a CEO byl jmenován Léo Apotheker. Léo Apotheker doposud působil jako CEO společnosti SAP.

Leo Apotheker jmenován generálním ředitelem HP


Představenstvo společnosti HP dále jmenovalo novým předsedou správní rady a členem představenstva Raye Laneho.

 

Z tiskové zprávy:

Oba špičkoví manažeři byli do nových pozic jmenováni s platností od 1. listopadu, tedy od začátku nového HP fiskálního roku 2011. Léo Apotheker během své více než dvacetileté pracovní kariéry ve společnosti SAP určoval směr vývoje tohoto největšího světového prodejce softwarových aplikací. Pomohl rozvíjet a realizovat nejvýznamnější změny v historii společnosti SAP, transformoval divizi výzkumu a vývoje, rozšířil technologické platformy, zdokonalil obchodní modely a nově definoval zákaznické segmenty. Jeho manažerská rozhodnutí přispěla rovněž k tomu, že po dobu osmnácti po sobě jdoucích čtvrtletí v letech 2004 až 2009 generovala společnosti SAP dvojciferný růst příjmů z prodeje softwaru.

Jmenování Apothekera přišlo doslova jako blesk z čistého nebe mimo jiné proto, že HP tak ignorovalo iterní kandidáty Jako je Ann Livermorová a Todd Bradley.  Navic je na místě připomenout, že přes zhruba dvacet let ve společnosti vydržel ve funkci CEO SAPu Apotheker jen necelý rok, když letos na jaře rezignoval poté, co mu správní rada neobnovila manažerskou smlouvu.

Nečekané jmenování přichází krátce poté co bývalý CEO HP, Mark Hurd, který ze společnosti musel odejít během léta kvůli sexuálnímu skandálu, nastoupil jednu z vrcholných pozic ve společnosti Oracle. Lze jej tak do jisté míry chápat i jako "protitah" HP. Mimo jiné i proto, že Ray Lane dříve působil jako prezident v Oraclu.

 

Z tiskové zprávy

Léo Apotheker se narodil 18. září 1953 v německém městě Aachen, promoval z oboru ekonomie a mezinárodních vztahů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalému. Plynně hovoří pěti jazyky (angličtina, holandština, francouzština, němčina a hebrejština). V roce 2007 získal francouzský Řád Čestné legie jako uznání za své obchodní výsledky a přínos pro francouzskou ekonomiku.

Ray Lane pracoval jako člen představenstva ve více než dvaceti státních i soukromých firmách, naposledy působil od roku 2000 ve společnosti Kleiner Perkins. V předchozích letech pracoval mimo jiné jako prezident a provozní ředitel společnosti Oracle Corporation, ještě před tím pak u obřích světových korporací Booz Allen Hamilton, EDS či IBM.

Léo Apotheker nahradí Cathie Lesjak, která byla v srpnu 2010 jmenována prozatímní generální ředitelkou HP. Cathie Lesjak, která od ledna 2007 pracovala jako finanční ředitelka společnosti HP, bude v této své předchozí pozici znovu pokračovat od 1. listopadu 2010 a rovněž zůstává členkou výkonné rady HP.

 

Komentáře