Apple a Samsung svedou v Americe rozhodující patentovou bitvu

V pondělí započal zatím největší soudní spor mezi konkurenčními společnostmi Apple a Samsung. Kalifornský soud má rozhodnout, zda si výrobci navzájem porušují své patenty.

Apple a Samsung svedou v Americe rozhodující patentovou bitvu


V Kalifornii se včera rozběhla největší soudní bitva mezi technologickými společnostmi Apple a Samsung. Vzájemnými žalobami se u soudů po celém světě oba výrobci častují již nějakou dobu. Jedná se především o designové patenty amerického Applu, jež Samsung údajně porušil při výrobě vlastních smartphonů a tabletů. Ty se dle tvrzení Applu až příliš podobají jeho řadě iPhone a iPad. V soudních sporech se však zdaleka nejedná pouze o design. Applu se nelíbí také údajné kopírování některých prvků uživatelského rozhraní a funkcí operačního systému, Samsung zase žaluje Apple za porušení jeho patentů vztahujících se k technologii 3G.

Ať už leží objektivní pravda kdekoliv, Samsung to nemá na americké půdě lehké. Již počátkem července jsme vás informovali o zákazu prodeje tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 a smartphonu Galaxy Nexus v USA. Samsungu se nedaří ani u německého soudu, jenž požaduje zákaz prodeje tabletu Galaxy Tab 7.7 v celé EU. Částečnou výhru zaznamenal Samsung pouze v Británii, kde místní soud shledal, že Samsung designové patenty Applu neporušuje.

 


 

Čtěte také: Světová patentová válka nabírá na obrátkách, Galaxy Tab 10.1, Galaxy Nexus a Nexus 7 jsou v ohrožení

 


 

Aktuální americký soud má však podstatně vyšší váhu. Apple od svého soka požaduje vyrovnání ve výši přes 2,5 miliardy amerických dolarů jako kompenzaci za údajně způsobené škody. „Samsung vydělal miliardy dolarů a porušením intelektuálního vlastnictví způsobil společnosti Apple ztrátu řádově ve výši stovek milionů dolarů.“

Samotný soudní proces započal již v pondělí, kterýžto den byl věnován výběru desetičlenné poroty, která případ povede. Vzhledem k možným návaznostem potenciálních soudců na jednotlivé společnosti či osobní sympatie k dané značce se nejedná o snadný proces. Přednes úvodních řečí právních zástupců jednotlivých společností byl plánován na dnešek, přičemž je celý soudní proces rozložen do několika dní a bude probíhat po následující čtyři týdny.

 

Zdroj: Allthingsd.com IDG News Service


Úvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com
Komentáře