Deset IT zpráv, které se dočteme v roce 2012

Meg Whitmanová postaví HP na nohy, kyberútoky budou větší a s horšími následky, Oracle a Google se usmíří...

Deset IT zpráv, které se dočteme v roce 2012


V předpovědích pro rok 2011 jsme chybovali, když jsme neopakovali předpověď z roku 2010, že Carol Bartz odejde z pozice CEO společnosti Yahoo – bylo jasné, že se to stane, jen jsme to řekli příliš brzy.

Pak znovu, předloni jsme předpověděli, že Oracle koupí Salesforce.com a pro rok 2012 se v tomto nebudeme opakovat, počkáme, jestli se to stane letos. Mezitím však předkládáme predikce pro následujících dvanáct měsíců.

1. HP se opět dostane na vlnu

Meg Whitmanová bude pro Hewlett-Packard potřebný motor, který mu znovu udá cíl a směr pro rok 2012, což povede ke stabilnímu, i když možná pomalému zlepšení. A na rozdíl od populárního sentimentu WebOS neskončí, nalezne naopak podporu v open-source komunitě.

2. Kyberútoky se stanou děsivějšími

Rok 2012 se stane rokem, kdy kyberútoky opravdu zasáhnou veřejné služby ve Spojených státech (např. shozením elektrické sítě). Kromě toho budou průmyslové kontrolní systémy v Iránu zasahovány trvalým kybernetickým útokem, vedle něhož bude Stuxnet vypadat jako dětská hračka. Kyber-sabotáže a kybernetické války se stanou realitou, se kterou je třeba počítat.

3. Apple převezme vedení

Další výzkumné firmy se připojí ke Canalysu a začnou počítat tablety do prodejů počítačů, což ve třetím čtvrtletí přesune Apple na špičku výrobců PC před HP. Tablet iPad 3 bude uveden v dubnu, a s ním se sníží ceny iPadu 2, což povede k dalšímu zvýšení prodejů. Poté, co se Apple poveze na vlně uprostřed roku, jeho prodeje porostou i v druhém pololetí, jelikož se na trhu neobjeví jiný konkurenceschopný tablet.

4. Windows 8 Microsoftu nepomohou

Na trh budou uvedeny Windows 8 a jejich úspěch bude záviset na množství PC, které se s nimi budou prodávat. Uživatelé, kteří neplánují kupovat nové PC, budou pomalu upgradovat na Windows 7 a nebudou chtít skočit rovnou na 8 (přičemž bude pokračovat trend přesunu k Macům). Z pohledu tabletů Microsoft takto pozdě nezazáří, jelikož uživatelé iPadu jsou do svých tabletů zamilovaní a Android má již také silnou základnu příznivců.

5. Facebook vydělá balík peněz a bude čelit realitě

V okamžiku, kdy Facebook přijde s veřejným úpisem akcií a dosáhne předpokládaného cíle jedné miliardy dolarů, bude jeho vedoucí pozice pod stále větším tlakem investorů a akcionářů, kteří budou chtít další výnosy. Cena jeho akcií se však po úvodním úletu vrátí zpět na zem. Síť se bude nadále potýkat s otázkami bezpečnosti pod tíhou nových „vylepšení“, s nimiž tým vývojářů neustále přichází. Realita provozování veřejné firmy se ukáže problematickou a do konce roku přijdou změny ve vedení firmy.

 

Zbylé prognózy se dočtete ve článku na sesterském serveru ChannelWorld:

https://channelworld.cz/redakcni-komentare/deset-it-zprav-ktere-se-docteme-v-roce-2012-5514


Úvodní foto: © rubysoho - Fotolia.com
Komentáře