Deset témat pro letošní Oracle Open World

V pondělních brzkých ranních hodinách (tedy v neděli večer místního času) se otevřou brány kongresového centra Moscone v San Franciscu návštěvníkům konference Oracle Open World. Pokusme se nastínit aktuální témata a očekávání.

Deset témat pro letošní Oracle Open World


Hurd a hardware

Jeden ze současných prezidentů Oracle a bývalý (je to sotva pár týdnů) CEO Hewlett Packard promluví na jednom z úvodních proslovů v pondělí dopoledne – a bude to jeho první významné veřejné vystoupení od jeho jmenování v předminulém týdnu. Hurd by měl mít v Oracle nastarosti prodej, marketing a podporu – jeho hlavním úkolem ale bezpochyby bude prodat nové systémy integrující software, servery a úložiště.

Středobodem této strategie je pochopitelně databázová platforma Oracle Exadata, systémy, které jsou schopny zvládnout jak analytické, tak transakční úlohy (podle Oracle výrazně rychleji než například konkurenční IBM). Je možné že právě Hurd bude tím, kdo nové stroje představí – své úvodní slovo bude mít ostatně s hlavním architektem Edwardem Screvenem a Johnem Fowlerem, EVP systémů.

HP je tu také

Pikantní a přitom nemalá je přítomnost HP na konferenci. Ann Livermorova, EVP HP Enterprise Business by ostatně měla přednést své úvodní slovo již v neděli večer, navzdory tomu že HP zažalovala Hurda poté, co nastoupil do na novou pozici v Oracle, což se rozhodně nesetkalo s příznivou reakcí Larryho Ellisona.

Budou konečně aplikace fůzovat?

To se snad dozvíme již v neděli večer (tedy v pondělí nad ránem středoevropského času) – i když není to jisté. Finální verze programu neslibuje výslovně Fusion Applications, ale pouze „přehlídku novinek a oznámení“. Tématu jsou sice věnovány technické přednášky, zda ale bude ohlášen termím ostrého uvedení na trh jasné není.

Uklidňování zákazníků

Jakkoliv očekáváné může být uvedení Fusion Applications, zákazníci Oracle budou jistě čekat na informace o budoucnosti aplikací JD Ewards, PeopleSoft a E-Business Suite. Oracle doposud přislíbil další podporu formou programu Applications Unlimited a letošní konference snad ukáže, zda to bude platit i nadále.

Rozehnat mraky

Přestože Larry Ellison kdysi označil koncept cloud computingu za marketingové blábolení, společnost dnes vyvýjí právě takové typy produktů. Ostatně i Ellison ze svého původního stanoviska poněkud ustoupil a tak budou mít mraky na letošním Open Worldu zelenou.

Kam kráčí Java

Jeden z největších otazníků související s někdejší akvizicí Sun Microsystems by měl být zodpovězen (podobně jako strategie v oblasti cloudu) Thomasem Kurianem, VP produktového vývoje, v pondělí. V plánu by měly být „posílené investice a inovace Javy“ nechme se tedy (doufejme že mile) překvapit.

Budoucnost MySQL

Nejen Java, ale i MySQL skončily v náručí Larryho Ellisona a Oraclu při akvizici Sunu. I toto téma je tedy dobré pozorně sledovat.

A také Benioff

Po roce bude prezentovat také Marc Benioff, CEO SalesForce. Nelze ale patrně očekávat průlomová prohlášení, ostatně ani minulý rok, krátce poté co Ellison označil Salesforce za „malinkou aplikaci která je závislá na technologii Oracle“ k žádné „odvetě“ nedošlo.

Co na to Larry?

Zdá se, že řada významných prohlášení a novinek bude představena hned v úvodu konference, což je neobvyklé, neboť v minulých letech si často zásadní sdělení nechával Larry Ellison až na závěrečný projev. Nicméně nepředbíhejme, zajímavá by měla být přinejmenším příležitost účastníků konference klást nejvyššímu šéfovi otázky (to se naposledy událo v roce 2007) a vyloučit nelze ani překvapení v podobě účasti některé z významných celebrit (v loňském roce to byl guvernér Arnold Schwarzenegger).

A na závěr

V poslední den konference, tedy ve čtvrtek, promluví futurista Ray Kurzweil, známý svou prací v oblasti umělé inteligence. Nebude to asi příliš souviset s produkty a novinkami Oracle, ale mohlo by to být zajímavé.

Komentáře