eGovernment v ohrožení kvůli bojům na ministerstvu

Z ministerstva vnitra odchází Zdeněk Zajíček, náměstek ministra zodpovědný za „elektronizaci“ státní správy.

eGovernment v ohrožení kvůli bojům na ministerstvu


Současná vláda Jana Fishera sice vznikla s požehnáním ODS i ČSSD, nicméně spolu s tím, jak se datum voleb posunulo do řádného termínu, roste i odvaha ministrů, kteří stále častěji podnikají kroky k nelibosti hlavních politických uskupení.

Takové politické boje se přitom nevyhnuly ani ministerstvu vnitra, kde zápasí ministr Martin Pecina, navržený za ČSSD, s řadou lidí, kteří na ministerstvo přišli ještě za vlády ODS. Nejnovější obětí tohoto soupeření je náměstek ministra Zdeněk Zajíček (ODS), který odchází na vlastní žádost, protože odmítl ministrem prosazované okleštění jeho pravomocí.

Zdeněk Zajíček byl dosud zodpovědný za projekt eGovernmentu, tedy elektronizaci státní správy, přechod z předávání a uchovávání papírů na využívání moderních komunikačních technologií a internetu. Nově měly být jeho kompetence zúženy jen na oblast IT technologií.

Pokud odmyslíme politické pozadí tahanic na ministerstvu, znamená odchod Zdeňka Zajíčka ohrožení procesu zavádění eGovernmentu, zvláště nyní, když se blíží listopadové spuštění ostrého provozu datových schránek - 1.11. budou muset datové schránky začít používat firmy i státní správa.

ODS obviňuje Matina Pecinu, že svými činy porušuje zákony, ohrožuje reformu policie atd. a že bude usilovat o jeho odvolání u premiéra Jana Fishera.

Komentáře