GTS chce ovládnout trh datových center

Společnost GTS na dnešní tiskové konferenci ohlásila akvizici datového centra Sitel a představila nově vytvořenou společnost CE Colo, která bude patřit mezi největší hráče na trhu datových center v regionu CEE.

GTS chce ovládnout trh datových center


Jak uvedl Miloš Mastník, generální ředitel GTS Czech, vlastní akvizice, která proběhla již na sklonku minulého roku se týká datového centra v Praze 10 s rozlohou 2 270 m2 zákaznické plochy s možností rozšíření o dalších 700 m2. Využívá jej přibližně 130 firem, mezi které patří Tesco, Interoute, Mobilkom, Active 24 nebo Teleplan - celkový odhadovaný obrat v minulém roce činí zhruba 6.3 milionu EUR. Nabízí rovněž infrastrukturu 8. největšího peeringového bodu v Evropě a prochází tak přes něj 55 % veškerého internetového provozu v České republice. Součástí akvizice je i 145 kilometrů optických tras, které propojují řadu dalších klíčových POP bodů po celé Praze. Jan Novák ze společnosti Sitel na tiskové konferenci připoměl, že datové centrum bylo budováno na sklonku devadesátých let nejpre v podobě dvou menších datových center po cca 200 čtverečních metrech, v nichž byla jedním z prvních zákazníků právě společnost GTS.

 

Po akvizici datového centra Sitel se GTS podle vlastního tvrzení stává největším provozovatelem datových center v ČR s podílem zhruba 35% a významě posílila svou pozici v reginou střední a východní Evropy.  Transakce je součástí strategie provozování, rozvoje a akvizic datových center, kterou GTS oznámila na počátku minulého roku.  V jejím rámci byla již dříve zakoupena Maďarská společnost Interware, otevřeno nové datové centrum v Praze a rozšířena datová centra v Polsku. Sitel a dvanáct dalších datových center skupiny GTS bylo převedeno právě pod nově vytvořenou dceřinou společnost GTS jejímž úkolem bude poskytovat kolokační služby,  CE Colo.  Jedním z důvodů pro tento krok je udržení "neutrality" služeb datových center vůči dalším zákazníkům.

 

Ředitelem nově vytvořené společnost CE Colo (www.cecolo.com) se stal Jan Daan Luycks. Společnost bude spravovat celkem 14 datových center s celkovou kapacitou 13 000 čtverečních metrů v sedmi městech pěti zemí střední a východní Evropy. V současné době společnost převzala na 2000 přímých či nepřímých zákazníků. Společnost podle Luyckse plánuje stavbu dalšího datového centra na Slovensku a rozšíření datového centra Sitel o několik stovek čtverečních metrů v nejbližších měsících. Cílem je nabídnout v nových datových centrech špičkové úrovně SLA s dostupností  až 99.999%. Nová datová centra budou navíc budována podle jednotného projektového konceptu zahrnujícího design pro chlazení a napájení optimalizovaný pro co nejnižší spotřebu energie a vysokou hustotou osazení (až 20 kW na rack).

 

Na náš dotaz ohledně případné služby datových center s přidanou hodnotou (hosting, služby infrastrukturního cloudu) odpověděl Adam Sawicki, generální ředitel skupiny GTS - tyto služby budou vyvíjeny a nabízeny ze strany GTS, zatímco CE Colo se bude zabývat výhradně provozem datových center a kolokačních služeb.  První zákazníci využívající cloud platformu GTS budou podle Miloše Mastníka předtaveni ve druhém čtvrtletí letošního roku. Bude se jednat o nabídku virtuálních serverů a dedikovaných serverů s VM

 

Společnost Sitel bude podle ředitele Jana Nováka dále provozovat další části své infrastruktury (například datová centra na Slovensku) a věnovat se jejímu rozvoji. Akvizice jejího datového centra společností GTS navazuje na vlnu akvizic které GTS provedla od roku 2004 (mimo jiné Aliatel - 2004, Contactel a Telenor Nextra - 2005, Dial Telecom a Interware - 2010).

Komentáře