IBM Pulse 2011: tři pilíře pro zvýšení hodnoty IT

Zatímco v širším pohledu se IBM na letošní konferenci Pulse 2011 zaměřilo na realizaci svého rozsáhlého konceptu Smarter Planet pozornost byla věnována i strategii pro další snižování nákladů a zvyšování hodnoty IT v podnicích a organizacích.

IBM Pulse 2011: tři pilíře pro zvýšení hodnoty IT


Steve Mills, viceprezident a výkonný ředitel IBM Software and Systems během svého projevu definoval tři hlavní, pilíře na nichž by podle IBM mělo v letošním roce stát zvyšování hodnoty, kterou IT podnikům poskytuje.

 

Prvním je pokračující konsolidace HW infrastruktury (například formou integrace v systémech s vysokou výpočetní hustotou jako je zEnterprise či Power795), které nabízejí podle IBM vysokou konsolidaci výpočetní zátěže a výsledně nižší náklady na transakci či výrazné úspory z hlediska propojení, což znamená ve výsledku i lepší poměr ceny a výkonu než veřejné cloudy či konkurenční infrastrukturní řešení. IBM chce přesvědčit zákazníky využívající konkurenční platformy jako je Oracle Txxx zejména lepšími hodnotami “Cost per workload”.

 

Druhým pilířem by měla být eliminace (deduplikace) redundantních dat a aplikací. Zatímco deduplikace dat není novým pojmem, deduplikace aplikací je v mnoha IT podle Millse v mnoha IT odděleních výrazněm opomíjeným problémem – to přináší jak zvýšené prime náklady (licence a servisní poplatky) tak náklady nepřímé v podobě generování duplicitních dat a neschopnosti dosáhnout “jedné verze pravdy”. Nicméně zatímco deduplikace dat je záležitost do značené míry technická, vyřazení duplicitních aplikací představuje výrazně složitější problém, který lze jen velmi problematicky automatizovat či určit celkové náklady a jejich návratnost.  Zda IBM plánuje zásadní novinky, které by mohly zákazníkům lépe pomoci právě v této oblasti jsme se bohužel během úvodního plenárního projevu ani následné tiskové konference nedozvěděli.

 

Konečně třetím pilířem by mělo být zlepšování doručování IT služeb. To bude klíčové zejména proto, že řada velkých společností musí změnit způsob jakým fungují a reagovat mnohem pružněji na změny na trhu. O konceptu inovace založené na integrované správě služeb jak jej představil generální ředitel IBM Tivoli Software Daniel Sabbah jsme psali v úvodním článku o Pulse 2011.

Komentáře