IBM: Růst čistého zisku o 12%, tahounem především BRIC, analytický software a služby

Zisk vzrostl na 3,6 mld. USD, kvartální obrat společnosti činil 24,3 miliard dolarů, což je meziročně o 3 procenta více

IBM: Růst čistého zisku o 12%, tahounem především BRIC, analytický software a služby


Společnost IBM v pondělí ohlásila své kvartální výsledky. Společnost uvádí, že její čistý zisk vzrostl o 12 procent na 3,6 miliardy dolarů, a to především díky velmi dobrým prodejům v Brazílii, Rusku, Indii a Číně (země označované akronymem BRIC), z produktového pohledu se velmi jí dařilo zejména v oblasti analytického softwaru a služeb.

V zemích skupiny BRIC vzrostl obrat společnosti meziročně o 29 procent. V Severní a Jižní Ameriky dosáhla společnost tříprocentního růstu na celkových 12,2 miliard dolarů, v Evropě a na Středním východě naopak obrat poklesl o 6 procent na 7,4 miliardy dolarů. Celkově pak obrat činil 24,3 miliard dolarů, což je meziročně o 3 procenta více.

Příjmy za prodej softwaru vzrostly meziročně o 1 procento a dosáhly 5,2 miliardy dolarů. Konkrétně pak příjmy za WebSphere middleware vzrostly o 14 procent, prodej Tivoli rostl o 9 procent, příjmy za Lotus a Rational software pak stagnovaly. Software a služby v segmentu Business Analytics vzrostly o 14 procent.

Obrat ve skupině Systems and Technology činil 4,3 miliardy dolarů, co znamená růst o 10 procent. Zasloužil se o to především třicetiprocentní růst prodejů serverů řady System x a patnáctiprocentní růst prodejů mainframů, tedy řady System z. Prodej Power Systems se snížil o 13 procent, prodej storage však vzrostl o 7 procent.

Obrat divize Global Technology Services vzrostl o 1 procento na 9,5 miliardy, divize Global Business Services pak rostla o 5 procent na celkových 4,6 miliardy dolarů.

O 7 procent poklesl objem podepsaných servisních kontraktů a to na 11 miliard. Objem outsourcingových kontraktů poklesl o 15 procent na 5,7 miliard. Jak ale uvedl CFO společnosti Mark Loughridge, pokud se by započítal kontrakt podepsaný 8. října, byl by jejich objem naopak o 14 vyšší. Loughridge dále uvedl, že v souvislosti s nedávným uvedením nových mainframů řady System z očekává společnost silný růst obratu právě v této produktové skupině. Společnost také dle jeho vyjádření očekává pokračování růstu v oblasti prodeje softwaru, zatímco prodej služeb a hardwaru by se měl pohybovat zhruba na úrovni předchozího kvartálu.

Komentáře