Larry Ellison a cloud: Salesforce není bezpečný, odolný ani elastický.

Věren své tradici Larry Ellison své vystoupení na letošní konferenci Oracle World otevřel prohlášením, které jednoho ze zákazníku Oraclu rozhodně nepotěšilo.

Larry Ellison a cloud: Salesforce není bezpečný, odolný ani elastický.


V úvodu svého proslovu v podvečer zahájení konference se totiž rozhodl věnovat jednomu z pro něj kontroverzních témat: Cloud Computingu. Přesněji tomu, co pod termínem cloud chápe Oracle.

Ellison nabídl dva rozdílné příklady toho, co může být v současné době označováno jako „cloud“. Tím prvním je hostované CRM a prodejní řešení Salesforce.com, které je podle něj „deset let starý SaaS produkt“, na nějž byla pouze přidána nálepka cloud computingu. SalesForce je podle Ellisona jedním z mnoha produktů, které se takto „vezou“ na vlně zájmu o Cloud.

Jako protiklad SalesForce uvedl Ellison Amazon EC2, platformu na níž lze budovat aplikace a která stála u zrodu pojmu „cloud“ – zahrnuje hardware i software (Linux, Javu, Oracle, MySql atd) na němž lze budovat prakticky libovolnou podnikovou aplikaci. Jedná se o platformu využívající virtualizované technologie, oddělené virtuální prostředí pro jednotlivé zákazníky, izolaci chyb a selhání, plnou elasticitu a škálování výkonu nahoru i dolů a obchodní model placení za využitou kapacitu a výkon.

SalesForce.com je oproti tomu podle Ellisona řešení zahrnující „dvě aplikace na internetu“, není plně virtualizovaná a zákaznická data společností jako je General Electric či HP zde koexistují v jedné databázi. Ellison doslova prohlásil, že SalesForce.com má „slabý bezpečnostní model, není odolná chybám, není bezpečná a není elastická“. SalesForce navíc účtuje za uživatele, nikoliv za skutečně využitou kapacitu (což může být nevýhodné jak pro zákazníky tak pro samotný SalesForce).

Oracle chápe cloud computing podobně jako Amazon. Tedy jako platformu která zahrnuje HW i software a lze na ní provozovat širokou škálu software. Na rozdíl od Amazonu ale Oracle hodlá ve velké míře sázet nejen na veřejné, ale i na privátní cloudy provozované uvnitř podnikového datacentra – za firewallem. Model nasazování by podle Ellisona mohl být dokonce obrácený – podnikové aplikace budou zpočátku vyvýjeny a testovány na veřejném cloudu (kde to může být levnější) a posléze v případě těch klíčových provozovány na privátním.

Upřímě, nechápeme, proč musí Ellison dělat kolem otázky SaaS a cloudu takový humbuk. Jistě, z perspektivy Oraclu, jeho partnerů a zákazníků dává větší smysl infrastrukturní a platformí mrak a nikoliv hostované aplikace, pro řadu nasazení a zákazníků (těch malých i velkých) je ale stejně logické pronajmout si hotové aplikace – a v takovém případě je placení za uživatele (tedy licenci, ideálně samozřejmě konkurentní) nejlogičtějším modelem.

 Možná proto, že kdysi cloud předčasně odepsal jako nesmysl a nyní hledá cestu jak z něj nyní, když je představován systém Exalogic (viz další novinka), udělat „Technologii Oracle“ a zároveň si zachovat tvář. Jenže Amazon EC2 existoval už v době, kdy Larry označoval Cloud Computing za nesmysl. 

Komentáře