Neoriginální tonery mohou způsobit kritické problémy

Ve snaze o úsporu nákladů používá celá řada organizací při tisku neoriginální tonery třetích stran. Nezávislý výzkum ale ukazuje, že toto na první pohled cenově výhodné řešení může náklady naopak zvyšovat.

Neoriginální tonery mohou způsobit kritické problémy


Tonery třetích stran totiž mohou způsobit nižší kvalitu či chyby tisku a často dokonce i poškození tiskárny. Oproti originálnímu řešení produkují neoriginální tonery také mnohem více odpadu.

Příklad z praxe: Tonery pro tiskárny Kyocera
Podrobné srovnání originálních a neoriginálních tonerů pro tiskárny Kyocera provedla nezávislá společnost TÜV Rheinland, která se zaměřuje na technické zkoušky, kontroly, certifikace a školení. Tato společnost prováděla zkoušky podle mezinárodních standardů ISO/IEC 19798. Tři sady tonerových kazet od dalších dodavatelů byly vyzkoušeny na třech stejných barevných tiskárnách Kyocera FS-C5250DN A4 tak, aby se dosáhlo statisticky průkazných výsledků. Během testu, který trval 5 měsíců, bylo použito přes 200 tonerových kazet a potištěno přes 300 000 stran. Mezi posuzovanými vlastnostmi byla také přilnavost tisku, kontrast, pozadí, stíny, vyrovnanost kvality, množství chyb tisku a mechanických závad.

Ve výsledku se ukázalo, že originální tonery jsou výrazně lepší než veškeré testované tonery třetích stran. Překonaly konkurenci ve všech sledovaných kategoriích včetně kvality tisku, spolehlivosti a úspornosti. Originální kazeta dokázala zajistit konstantní kvalitu tisku po celou dobu životnosti zásobníku, na první pohled bylo také patrné, že výtisky mají větší intenzitu barev. Při použití neoriginálních tonerů byl více než devětkrát vyšší podíl nepoužitelných výsledků, obecně méně vyrovnaná byla kvalita tisku a podstatně vyšší také množství tiskových chyb. 

„Je důležité, aby naši zákazníci zohledňovali při nákupu nikoliv pouze cenu samotného toneru, ale také nepřímé náklady, například dodatečné požadavky na údržbu, náklady či ztracený čas, které vznikají v důsledku chyb tisku,“ uvádí Bernhard Koll ze společnosti Kyocera Document Solutions Europe.

Zákazníci by měli kontrolovat, zda používané tonery jsou opatřeny kontrolními prvky, které prokazují jejich originalitu. Tyto kontrolní prvky používají prakticky všichni velcí výrobci a patří mezi ně loga, hologramy, čipové karty nebo i RFID čipy.

Komentáře