Nový iPhone 4S: velké zklamání?

Apple dnes v Kalifornském Cupertinu představil nový iPhone. Kdo čekal telefon s větším displejem a novým designem, byl velmi zklamán. Nový iPhone 4S se totiž na první pohled liší jen v detailech. Uvnitř se ale skrývá řada novinek.

Nový iPhone 4S: velké zklamání?


Výkonnější procesor, kamera s vyšším rozlišením, podpora všech typů sítí včetně CDMA, větší kapacity paměti či ovládání hlasem. Tak vypadá výčet všech zásadních novinek, které přináší nový model iPhone 4S. Na první pohled se ale od předchozího modelu prakticky neliší - tentýž displej, stejný design se safírovým sklem na obou stranách a kovovou antnénní obručí dokola.

Davy iPříznivců (sami se mezi ně tajně počítáme) je to nemalé iZklamání. Poté, co Apple odložil uvedení nového modelu svého úspěšného chytrého telefonu kvůli jarnímu zemětřesení ve Fukušimě, které narušilo dodávky některých komponent, všichni čekali o největší společnosti světa přeci jen něco víc, než jen přeleštěný více než rok starý model. Mezi často zmiňovanými možnostmi byl větší displej (čtyři palce) s identickým rozlišením, nebo návrat k hliníkovému tělu, které měla již první generace a je rozpoznávacím znakem takřka veškerého zbylého železa z produkce Applu (až na výjimky jako je Apple TV či nejlevnější Macbook).

 

iPhone 4S

 

iPhone 4S ukazuje, že Apple je přesvědčen o své neotřesitelné pozici. Zachování stejného formátu a "těla" má pro přiznivce značky ale i řadu výhod - například kompatibilitu s řadou příslušenství, především nejrůznějších dokovacích systémů a kolíbek, do nichž by výrazně větší iPhone se čtyřpalcovým displejem patrně nepasoval. Současný iPhone lze dokonce používat prakticky s veškerým příslušenstvím vytvořemým pro iPody (počínaje 4. generací) a iPhony, byť v některých případech není u starších reproduktorů, docků a dalších zařízení podporováno nabíjení (to lze ale vyřešit poměrně snadno redukcí, kterou zasunete do dokovacího konektoru).

Výkonnější dvoujádrový procesor

Novinek je přitom v modelu 4S řada a rozhodně stojí za pozornost. Výkonnější dvoujádrový procesor a grafický čip možná potěší hráče, osmimegapixelový fotoaparát pak všechny. Systém rozpoznávání hlasu, který si umí poradit s doslova "konverzačními" otázkami typu: "Budu dnes potřebovat deštník?" (a jak ukazují první humorná dema i s tak zapeklitými dotazy jako "Jaký je smysl života?") představuje, jak je pro Apple ostatně typické, doslova novou éru v oblasti rozpoznávání hlasu. To ale samozřejmě platí pro angličtinu.Přinejmenším prozatím.

Podstatná je i podpora všech sítí, tedy nejen GSM a UMTS/HSDPA ale i CDMA standardu. Apple si tak na jednu stranu zjednoduší situaci jediným modelem a majitelé nového iPhonu se zas bez problému dovolají skutečně takřka kdekoliv. Dlužno ovšem podotknout, že v tomto směru není iPhone 4S první, stejnou kompatibilitu se všemi sítěmi nabízí i Samsung Galaxy SII. Nový operační systém iOS 5 pak nabízí řadu dalších novinek, z nichž mnohé budou k dispozici i majitelům starších iPhone 3S a 4, totéž platí pro novou službu iCloud.

Ceny

Výbornou zprávou je pochopitelně zachování modelu iPhone 4 za sníženou cenu - 8 GB varianta se bude v USA nabízet za 99 dolarů s úvazkem u operátora na 2 roky, nový iPhone 4S pak bude ve verzích 16, 32 a 64 GB za 199, 299 a 399 dolarů. Nicméně nevylučujeme, že ceny na Českém (a asi i Evropském) trhu budou v případě iPhone 4S stejně nesmyslně přemrštěné jako doposud - to je jednoznačně vina operátorů, způsobená částečně otázkami záruky (baterie je součástí přístroje), regulací cen volání v EU či zákazem zamykání telefonů pro konkrétní síť  a částečně jejich tradiční nenažraností. Není také jasné, jak dlouho zůstane v prodeji starší model iPhone 3GS, v USA jej v současné době nabízejí operátoři zdarma při úvazku na dva roky.

iPhone 4S je tedy pro mnohé zklamáním, což potvrzuje i pokles ceny akcií Apple krátce po jeho představení během včerejška. Při pohledu na řadu novinek je to zklamání vlastně trochu nezasloužené. Nicméně nevylučujeme, že další novinky se od Applu dočkáme již počátkem příštího roku - a nemusí pochopitelně se jednat jen o iPad 3 (ten je totiž prakticky jistý).

Komentáře