Oracle Exalogic: cloud v krabici

3 TB RAM, 1TB SSD, 30 serverů, 360 jader v jediném racku, 40 GB/s infinband propojující jednotlivé servery mezi sebou i s úložištěm či databází Oracle Exadata – tak vypadá Oracle Exalogic „cloud in a box“.

Oracle Exalogic: cloud v krabici


Vzápětí po úvodu na téma Cloud Computing, v němž Larry Ellison rozhodně nepotěšil SalesForce.com, představil CEO Oraclu vlastní infrastrukturu pro výpočetní mrak: Oracle Exalogic. Oracle Exalogic Elastic Cloud (EEC) je podle Elisona nejrychlejším systémem pro platformu Java – výkon byl údajně měl 12x vyšší než alternativní konkurenční řešení. Jediná plně osazená skříň systému Exalogic zvládne vyřídit 1 milion HTTP požadavků za vteřinu, což znamená, že dva systémy Exalogic jsou schopny provozovat celou síť Facebook. V případě messagingu zvládne jediný EEC až 1,8 milionů zpráv za vteřinu – jediný systém by tak mohl řídit kompletní rezervační a prodejní systém pro Čínské železnice.

Oracle EEC je zároveň škálovatelný s možností osadit pouze čtvrtinu jedné skříně či propojit bez jakéhokoliv zpomalení až osm systémů současně. Vedle obrovského výkonu a elasticity by mezi klíčové výhody měla patřit velmi snadná správa a aktualizace. To je možné díky absolutní standardizaci HW i Software EEC – všechny dodávané systémy budou identické a tak například aktualizace zahrnující aplikace, WebLogic, JVM, OS, hypervisor i Firmware bude možné provádět pomocí jediného souboru. Oracle se tím chce patrně vyvarovat známé poučky Murphyho zákonů, která praví, že každá opravená chyba vyvolá přinejmenším dvě nové. Systémy Exalogic by měly nabízet vysokou odolnost proti chybám, a díky redundanci a duplikaci prakticky všech prvků by neměly mít slabé místo schopné odstavit systém z provozu.

Systém Exalogic využívá hypervisor Oraclu na němž běží operační systémy Linux (Red Hat či speciální Oracle verze Unbreakable Enterprise Kernel s výrazně vyšším výkonem) a Solaris. Hypervisor umožňuje plnou elasticitu, tedy přidávání a ubírání VM, plnou izolaci aplikací a middleware, ktereé běží na oddělených VM, vysokou efektivitu s „režijní“ spotřebou pouhých 2 až 4 procent výkonu CPU, a „téměř okamžitou“ živou migrací virtuálních strojů (zde jsme zpozorněli, neboť ze slova téměř není jasné zda se jedná o živou migraci srovnatelnou s technologií VMware).

Cílem Oracle je podle všeho přesvědčit významné zákazníky, aby provozovali SW Oracle výhradně na železe Oracle (s příslibem vyšší spolehlivosti). Ellison nabídl přímé srovnání se systémy IBM Power 795, ve srovnání s nimiž je podle něj Exalogic výkonější při čtvrtinové ceně. O podobnou strategii „jednobarevného“ datového centra se v poslední době snaží řada výrobců – mimo jiné i HP, které zde ústy Ann Livermorové prezentovalo svou vizi „konvergované infrastruktury“. (viz náš článek z dubna).

Komentáře