Steve Jobs rezignoval, jaká je budoucnost Apple?

V noci na dnešek rezignoval na pozici CEO společnosti Apple, Steve Jobs. V dopise adresovaném představenstvu společnosti i komunitě Apple doporučil jako svého nástupce Tima Cooka, který měl nastarosti provozní řízení Apple. Co znamená pro Apple tato změna?

Steve Jobs rezignoval, jaká je budoucnost Apple?


O setrvání či odchodu Steva Jobse z pozice výkonného ředitele Applu se spekuluje už několik let. Již v roce 2004 byla u něj zjištěna rakovina slinivky (Jobs měl naštěstí vzácnou a méně agresivní variantu) a v roce 2009 prodělal transplantaci jater. I ve svém rezignačním dopise (překlad uvádíme níže) nepřímo naznačuje, že důvodem jeho odchodu z pozice CEO jsou zdravotní důvody. Jobs nicméně sám navrhuje, pokud to představenstvo společnosti odsouhlasí, že si ponechá funkci jeho předsedy, ředitele - a zůstane tak zaměstnancem Apple.

Na své místo doporučuje "dle existujícícho plánu nástupnictví" Tima Cooka, který v současné době řídí provozní záležitosti (výrobu, obchod, online) v Apple. Již dnes ráno byl Tim Cook uveden na webových stránkách Apple jako CEO. Odchod Steva Jobse do ústraní by tak měl ovlivnit vlastní fungování společnosti jen minimálně - i když stál za řadou strategických rozhodnutí či nastavení současné firemní kultury, vlastní provoz měl nastarosti především Cook a vývoj nových výrobků (což je pro Apple naprosto stěžejní oblast) pak Jonathan Ive.

Jobs zároveň představuje jistý kult osobnosti mezi zaměstnanci, příznivci značky a řadou zákazníků i akcionářů. Jak se jeho odchod do ústraní projevi na jejich chování je otázkou - nicméně s produkty jako je iPod, iPhone a iPad Apple v posledních letech oslovoval miliony zákazníků, kteří si tyto produkty kupovali čistě pro jejich uživatelskou přívětivost či estetickou krásu a nikoliv kvůli iracionální náklonosti ke Stevu Jobsovi. Jisté však je, že akcie Apple na odstoupení Jobse zareagovaly poklesem.

Tím nijak nesnižujeme význam Jobse a zásadní vliv, který měl v posledních třech desetiletích nejen na Apple a počítačové odvětví, ale i na hudební (iTunes) či filmový průmysl  (PIxar). Právě jeho schopnost provádět revoluční změny napříč odvětvími je možná větší ztrátou, než jeho samotný odchod z pozice výkonného ředitele Apple.

 

Rezignační dopis Steva Jobse (anglický originál na stránkách Apple)

 

Přestavenstvu společnosti Apple a komunitě Apple:

 

Vždy jsem říkal, že pokud přijde den, kdy nebudu dále schopen plnit své povinnosti a očekávání jako CEO společnosti Apple, budu prvním kdo vám to sdělí. Ten den bohužel nastal.

 

Tímto rezignuji na pozici CEO společnosti Apple. Rád bych dál sloužil, pokud to představenstvo shledá vhodným, jako předseda představenstva, ředitel a zaměstnanec Apple.

 

Pokud jde o mého nástupce, důrazně doporčujuji, abychom realizovali náš plán nástupnictví a jmenovali Tima Cooka jako nového CEO společnosti Apple.

 

Věřím, že ty nejlepší a neinovativnější dny má společnost Apple před sebou. A těším se že budu moci sledovat a přispívat k jejím úspěchům ve své nové roli.

 

V Apple jsem získal některé z nejlepších přátel svého života, děkuji vám všem za léta kdy jsem mohl pracovat po vašem boku.

 

Steve

Komentáře