Tenké, krásné, ale těžké: Lenovo ThinkPad Edge+

Lenovo dnes na tiskové konferenci v Praze přestavilo nové modely notebooků z řady ThinkPad Edge. Jedná se o nástupce stávajících modelů a také novou tenčí řadu Edge+.

Tenké, krásné, ale těžké: Lenovo ThinkPad Edge+


Řada notebooků ThinkPad Edge má za cíl oslovit skupinu zákazníků pohybující se kdesi mezi firemním a koncovým segmentem. Podle českých zástupců Lenovo tedy nabídne vysokou spolehlivost, ale zároveň atraktivnější design a zajímavější cenu. První modely z této řady byly na český trh uvedeny počátkem minulého roku, jednalo se o třináctipalcový model, který postupně doplnily čtrnácti, patnácti a jedenáctipalcové modely. Dnes Lenovo představilo jejich nástupce E420 a E520 a zejména novou řadu Edge+ s denominací "s", která znamená že se jedná o tenké modely (E220s, E420s).

Změny v designu se týkají povrchu notebooků s měkčeným matným plastem podobně jako u profesionálních ThinkPad modelů. Podle výrobce se jedná o odpověd na reakce zákazníků, kteří nebyli spokojeni s lesklými povrchy, jež se snadno ušpiní a poškrábou. Zachováno bylo kovové orámování displeje i těla notebooků a kovové panty displeje. Konstrukce těla notebooku využívá slitiny magnézia a hliniku, integrována je čtečka otisku prstů, integrované světlo ve víku displeje pro osvětlení klávesnice, která je zároveň odolná proti polití.

Uvnitř nových Edge a Edge+ jsou pochopitelně procesory Intel Core 2. generace (Sandy Bridge) které nabízejí výrazně vyšší výkon grafické karty. Pokud by ale ani ten nedostačoval, je u modelu 420 k dispozici Radeon HD 6630 s 2 GB grafické paměti RAM. K dispozici bude i model s integrovaným 3G modemem (který je podle nás ve věku tetheringu na smartphonech naprostou zbytečností). Zajímavější jsou vylepšené lithiové baterie umožňující až 1000 nabíjecích cyklů (delší záruka pokrývající i opotřebení baterie je podle výrobce k dispozici za příplatek). Poněkud nepochopitelná je absence SSD modelů v době uvedení, ty budou k dispozici až za 2 až 3 měsíce (zatímco 3G považujeme za zbytečnost, notebook bez SSD bychom si už prostě nekoupili, nicméně cestou může být i následný upgrade uživatelem).

Výrobce dále slibuje rychlejší start systému, uspávání a probouzení ze spánku (byť časů které dosahují stroje MacBook Air s MacOS 10.6, tedy zhruba jedné vteřiny pro probuzení, asi žádný notebook s Windows v dohledné době nedosáhne), vylepšena byla díky Dolby Home Theater 4 i kvalita zvuku a citlivost HD webové kamery. Integrováno je HDMI 1.4 s podporou HD a 3D obrazu, a u 14ti palcového modelu též šterbinová DVD mechanika.  

O něco menší nadšení budí nových notebooků, model Edge 220s váží 1,6 kg (to je na dvanáctipalcový notebook bez mechaniky opravdu hodně), čtrnáctipalcový model pak váží ve své kategorii přijatelných 1,9 kg. K dispozici budou pouze varianty s lesklým displejem (jedná se o matné LCD, překryté tvrzeným sklem, podobně jako u modelů MacBook - v případě Edge+ je má ale sklo spíše tloušťku fólie, mělo by ovšem být výrazně odolnější proti poškrábání), oba displeje mají přes rozličnou uhlopříčku stejné rozlišení HD, tedy 1366x768 bodů.

Lenovo Thinkpad Edge 520/420

Standardní řada Edge dostává především novou generaci procesorů intel "Sandy Bridge", možnost volby matných a lesklých displejů a u modelu E520 nově numerickou klávesnici. Počátkem léta budou uvedeny také modely s uhlopříčkou 11 a 13 palců a budou též k dispozici modely s novými procesory AMD (platforma Brazos).

Modely Edge mají stejné či srovnatelné záruky jako podnikové modely Think Pad. Délka standardní záruky je 1 rok, přičemž dokoupit lze on-site záruku a případně ochranu (pojištění) poškození způsobeného uživatelem, podobně jako u je nabízí například Dell. Lenovo také připomělo rychlost servisu realizovaného servisním centrem v Říčanech (servis je realizován způsobem CAR, tedy vyzvednutí do u zákazníka a následné dopravení k zákazníkovi zpět).

Komentáře