54 procent firem v ČR obnovuje data po havárii i několik dnů

54 procent firem podnikajících v Česku není schopno obnovit svá data ani během několika dní. Do jednoho dne to zvládne pouze 46 procent. Patnáct procent firem svá data neobnoví nikdy.

54 procent firem v ČR obnovuje data po havárii i několik dnů


Podle analýzy společnosti Proact 54 procent tuzemských firem není schopno po vážnější havárii obnovit svá data ani během několika dní: „Sedmadvacet procent společností je schopno zprovoznit informační systémy do několika dnů. Dvanácti procentům firem to trvá déle než týden a patnáct procent firem svá data neobnoví nikdy,“ říká René Valvoda, ředitel společnosti Proact Czech Republic. Pouze 46 procent firem dokáže obnovit svá data během jediného dne. Vyplývá to z analýzy společnosti Proact, která zjišťovala, do jaké míry mají firmy v Česku zabezpečena svá data a jak rychle jsou schopny v případě havárie svá data obnovit. Analýza vychází z průzkumu mezi 500 firmami.

„Skutečná úroveň zabezpečení v tuzemských firmách může být ještě o něco horší. Námi analyzované firmy se již zabezpečením svých dat zabývaly, chtěly pouze řešení na vyšší úrovni,“ podotýká René Valvoda.

Ani firmy, které mají data zabezpečena a pravidelně je zálohují, nemusí být dobře chráněny. Analýza společnosti Proact totiž odhalila, že 38 procent společností je schopno obnovit pouze data starší několik dní. Důležitým faktorem při záchraně dat je totiž interval jejich zálohování. Mnoho firem totiž dělá pravidelné zálohy jen jednou denně. „To znamená, že při případné havárii nelze obnovit data uložená během posledních několika hodin,“ upozorňuje René Valvoda.

Přitom ztráta dat starých jen několik hodin může firmy přijít velmi draho. Je proto zarážející, že v tomto intervalu má informace zabezpečeno pouze 37 procent firem a v řádech desítek minut dokonce jen 22 procent. „Manažeři si zatím pořád nechtějí spočítat, kolik by je výpadek stál. Na náš dotaz, jak rychle potřebují mít v případě havárie svá data obnovena a do jak hluboké historie, stále neumí odpovědět patnáct procent velkých firem a organizací,“ dodává René Valvoda.

Respondenti průzkumu tvrdí, že zabezpečení svých dat berou vážně. V praxi se však chovají úplně jinak. „Často nás překvapí, že i velké firmy mají nevyhovující řešení. Menší požár, prasklá vodovodní trubka, delší výpadek napájení nebo selhání lidského faktoru by je připravily o klíčová data či o dlouhodobé zálohy,“ vysvětluje René Valvoda. Přitom existují řešení typu replikace dat, disaster recovery a cloudové služby. Mnozí se však stále domnívají, že k jejich reálnému využití vede ještě dlouhá cesta.

Komentáře