Apple představil Mac OS X Snow Leopard

Společnost Apple odhalila nový operační systém Mac OS X Snow Leopard, výkonnější a dokonalejší verzi nejlepšího operačního systému, a postavila tak základ pro další vylepšení platformy počítačů Mac.

Apple představil Mac OS X Snow Leopard


Při vytváření Snow Leoparda se jej inženýři společnosti Apple snažili ještě zdokonalit a vyladili 90 procent z více než 1000 jednotlivých částí systému. Uživatelé si všimnou rychleji reagujícího prostředí Finder, poštovní klient Mail načítá zprávy až o 85 % rychleji a vyhledává o 90 % rychleji, úvodní inicializace Time Machine je o polovinu kratší, Dock integruje funkce Exposé, 64bitová verze webového prohlížeče Safari zrychluje Nitro engine JavaScriptu o 50 % a je odolná vůči selháním způsobeným zásuvnými moduly. Snow Leopard také integruje nový QuickTime X, multimediální přehrávač s novým designem, který nyní podporuje jednoduché prohlížení, nahrávání, střihání a sdílení videí na YouTube, MobileMe a iTunes. Snow Leopard je díky optimalizacím méně náročný na prostor na disku a zabírá o 6 GB méně než předchozí verze.

Poprvé v historii jsou sytémové aplikace 64bitové a to včetně klienta Mail, Finderu, iCal, iChat a Safari; díky podpoře 64bitových procesorů přináší nejen větší výkon, ale dokáží využít velké paměti RAM. Grand Central Dispatch (GCD) přináší zcela nový způsob využívání vícejádrových procesorů. GCD je integrováno v systému tak, že nabízí  unikátní způsob využití této technologie v aplikacích a zlepšení odezvy systému. OpenCL, standard postavený na jazyku C, umožňuje vývojářům zapojit výkon grafické karty do úloh, které původně náležely jen procesoru.

Snow Leopard integruje podporu pro Microsoft Exchange Server 2007 přímo do aplikace Mail, Address Book a iCal, díky čemuž je uživateli poskytnuta možnost přijímat a odesílat maily, vytvářet a přijímat pozvání na schůzky a spravovat globální kontakty v adresáři. Podpora Exchange je přímo součástí systému, takže je možno využít všech funkcí OS X, jako je rychlé hledání pomocí Spotlight a rychlé náhledy pomocí Quick Look. Snow Leopard je nyní jediným operačním systémem, který přímo podporuje Exchange 2007 bez nutnosti instalace dalších aplikací, a to umožňuje přímou integraci počítačů Mac do organizační struktury firmy.

Mac OS X, verze 10.6 Snow Leopard bude k dispozici ve formě upgrade současné verze 10.5 Leopard v září 2009 a dostupný bude na www.apple.cz

 

Komentáře