Apple zatím krizi zvládá

Microsoft nedávno propustil 1 400 z celkových 5 000 plánovaných lidí. A není jediný. Zaměstnance po tisících propouštějí i další velké IT organizace, jako IBM či Google. Proč to samé nepotkalo Apple, můžeme se ptát.

Apple zatím krizi zvládá


Podle hlavního analytika firmy The Enderle Group Roba Enderleho se Applu stále daří táhnout lidi ke svým produktům, i navzdory ekonomické recesi. Apple je společnost s výrobky pro konzumenty a jeji úspěch není založen na dlouhodobých smlouvách (výjimkou může být iTunes, příjmy z ní jsou však jen menší částí celkových příjmů Apple).

Společnosti pomohly také letošní svátky. Ve svém tiskovém prohlášení z 21. ledna Apple konstatuje, že za poslední tři měsíce roku 2008 dosáhlo prodejů v hodnotě 10 167 miliard (oproti 9 608 miliardám za poslední tři měsíce v roce 2007). Prodávaly se hlavně špičkové počítače, a produkty iPhone a iPod.

Ačkoli se většina iPhonů letos ocitla v roli dárků jednotlivcům, prezident firmy Endpoint Technologies Associates Roger L. Kay nepochybuje, že Apple brzy více promluví také do dění v podnicích. O tom svědčí také výsledek zprávy (2009 Global IT and Technology Trends Forecast) Laury DiDiové z firmy ITIC, která hlásí, že „... více než dvě třetiny ze 700 CIO, tedy 68 %, naznačily, že svým uživatelům během příštích 12 měsíců povolí nasazení Maců jakožto pracovních stanic."

Očekávané Windows 7 by však takový potenciální vývoj mohly pozměnit. Podle Kaye dnes podniky mají volbu mezi Vistou, OS X a Linuxem. Brzy však bude rozhodování snazší, tvrdí. Lidé s napětím očekávají nový OS a některé podniky, které stále využívají Windows XP a neupgradovaly na XP, přejdou rovnou na Windows 7. Horší adopce Windows Vista bezesporu ovlivnila Microsoft, když její míra nesplnila očekávání šéfů společnosti z Redmondu.

Microsoft však jednoznačně není firmou, kterou by krize postihla nejvíce. A Apple je na tom ještě lépe, což je patrné i z toho, že na rozdíl od mnoha společností z oboru stálé vkládá velké peníze do marketingu a v této oblasti neudělal velké škrty. Apple také zatím nepřistoupil k propouštění zaměstnanců. Rob Enderle si však není jistý, že se jim reorganizace vyhne. „Myslím, že žádná firma nezůstane nedotčena," říká a dodává, že krom toho je možné, že vyšší ceny - bude-li ekonomická krize pokračovat - dlouhodobě negativně ovlivní prodeje firmy.

 

Komentáře