Citrix a Intel společně pro klientská virtualizační řešení na platformě Xen

Citrix Systems oznámil, že vyvine vůbec první řešení pro poskytování desktopů a aplikací optimalizované pro stolní počítače s Intel Core 2 a notebooky s Centrino 2, které jsou vybaveny technologií Intel vPro.

Citrix a Intel společně pro klientská virtualizační řešení na platformě Xen


Podle dohody s Intel Corporation plánuje Citrix vytvořit novou třídu virtualizačních řešení, která optimalizují poskytování aplikací a desktopů na zařízení s intelovskými procesory Core 2 a Centrino 2.

„Tento inovativní projekt společností Citrix a Intel má potenciál vychýlit kyvadlo ve prospěch alternativ virtualizace desktopů a překonat tradiční způsoby správy desktopů, které dnes stojí firmy miliardy dolarů ročně,“ řekl Mark Bowker, analytik Enterprise Strategy Group (ESG). „Toto řešení, které slouží jako transparentní poskytovací platforma, může pozitivně ovlivnit hospodaření podniků s počítačovou technikou a zlepšit metody, jakými firemní IT řídí poskytování aplikací a desktopů svým uživatelům.“

Jádrem nového řešení od Citrixu bude nativní (běžící přímo na hostitelském hardwaru neboli bare-metal) desktopový hypervisor založený na Xenu a optimalizovaný pro virtualizační technologii Intelu (IVT) a další funkce platformy Intel vPro. Tento nový klientský hypervisor, který bude dán k dispozici výrobcům PC a firmám po celém světě, umožní IT odborníkům vůbec poprvé dynamicky streamovat centrálně spravovaný firemní desktop a všechny související aplikace přímo do bezpečného samostatného virtuálního stroje (VM), který poběží na klientovi. Tato nová technologie bude obsažena v připravovaném řešení Citrixu s kódovým označením „Project Independence“. To umožní, aby zařízení, desktopy, aplikace a lidé pracovali samostatněji, ale se všemi výhodami centralizované správy, a přinese tak firmám po celém světě nový stupeň úspory nákladů a zvýšení pružnosti IT.

Na rozdíl od desktopových virtualizačních technologií, které běží na serverech, tato metoda uchovává a zpracovává desktopový a aplikační software přímo na klientském PC, což umožňuje mobilním uživatelům notebooků pracovat rychle, s náročnou grafikou a zcela nezávisle na síti.

Kromě svých virtualizačních možností nabízí technologie Intel vPro (aktuálně 3. generace) sadu funkcí pro vzdálenou správu a zabezpečení. U zařízení vybavených technologií vPro mohou správci IT například odstraňovat problémy a potenciálně opravit PC dokonce i v případě, že byl jeho operační systém nebo pevný disk vyřazen z provozu.

Rozšíření virtualizační platformy Xen na klienty

Open source komunita Xen vytvořila v roce 2008 projekt Xen Client Initiative pro podporu vývoje řešení na platformě Xen pro klientská prostředí. Nový klientský hypervisor Xen, vzešlý ze spolupráce mezi společnostmi Citrix a Intel, bude optimalizován pro provoz přímo na klientském hardwaru a ideálně uzpůsoben pro dodávky zákazníkům formou vestavěné malé nenáročné součásti firemního notebooku nebo PC, která může být přidána také do stávajících klientských zařízení s již nainstalovaným operačním systémem.

Xen, vyvinutý jako otevřený standard více než 50 dodavateli hardwaru, softwaru a bezpečnostních řešení, byl vytvářen od samého počátku tak, aby dokázal pracovat s co nejširší škálou zařízení a čipsetů – od super počítačů po PDA. Výsledkem je unikátně navržená architektura, která zajišťuje silnou izolaci mezi virtuálními stroji (VM) běžícími na jednom zařízení a umožňuje také přímý přechod na klienta takovým způsobem, který nenaruší bezpečnost, což jsou nezbytné předpoklady pro virtualizaci na klientských zařízeních.

Podpora výrobců PC při dodávkách vestavěného virtualizačního řešení na straně klienta

Tato spolupráce mezi společnostmi Citrix a Intel umožní výrobcům PC, aby do nových stolních i mobilních počítačových systémů vůbec poprvé přidávali „vestavěnou“ virtualizaci na straně klienta.

Dostupnost

První dodávka produktu Project Independence, obsahující nový klientský Xen hypervisor optimalizovaný pro Intel vPro, je plánována na druhou polovinu roku 2009.

Komentáře