Gartner: Oracle se chce profilovat jako plnohodnotný dodavatel datových center

Zpráva týdne je jasná: Oracle kupuje Sun Microsystems. A tento tah samozřejmě nemohl zůstat bez komentáře analytických společností. Co k němu říká Gartner?

Gartner: Oracle se chce profilovat jako plnohodnotný dodavatel datových center


Podle Andrewa Butlera, viceprezidenta a zasloužilého analytika ve společnosti Gartner je krok firmy Oracle odvážný a riskantní zároveň: „Akvizice jen zdůrazňuje odhodlání společnosti Oracle stát se uznávaným a plnohodnotným dodavatelem kompletních datových center. Dnes se setkáváme se stále větším množstvím vertikalizovaných strategií od zavedených systémových dodavatelů, k nimž se nyní přidávají také hráči jako Cisco či Oracle, kteří nikdy v minulosti výrazně nefigurovali na trhu se servery ani úložišti. Tyto radikální posuny v jejich strategii vyvinou tlak na celý trh, vytvoří nové příležitosti a prověří pevnost existujících smluvních svazků. Koncoví uživatelé musejí věnovat patřičnou pozornost výběru dodavatelů a jejich aliancí. A ačkoli se mnohé produkty Oracle a Sunu překrývají, není jich tolik, kolik by zapříčinila akvizice Sunu společností IBM."

Buttler dále dodává: „Oracle teď bude mít možnost propagovat kompletní řešení výpočetní techniky i úložného hardwaru plus většinu doprovodného softwaru. Společnost logicky začlení do svého portfolia nová řešení a zařízení, která budou tohle všechno obsahovat, a umožní rychlejší integraci a snazší údržbu. Společnost Oracle má mnoho partnerství, rovněž však disponuje ohromnou zákaznickou bází, která využívá architektury, operační systémy a produkty také od jiných výrobců. Proto musí být opatrná s tlačením zákazníků k adopci kompletního řešení Oracle a nahrazení všech stávajících produktů od ostatních firem. Už samotná akvizice Sunu totiž donutí hardwarové i softwarové dodavatele znovu zvážit své vztahy vůči firmě Oracle - některá spojení se ocitnou pod tlakem a snad také zaniknou, jiná z toho budou těžit."

Více o akvizici společnosti Sun firmou Oracle naleznete ZDE.

Komentáře