Nemá Intel na výplaty?

Společnost Intel ohlásila, že se v rámci úsporných opatření rozhodla zmrazit platy všech svých zaměstnanců.

Nemá Intel na výplaty?


„Zmražení přichází v důsledku nižší poptávky po procesorech a týká se každého zaměstnance, včetně těch nejvyšších, jako je CEO společnosti Paul Otellini," prohlásil mluvčí Intelu Chuck Mulloy. „Naše odvětví momentálně prochází historicky nejzávažnější recesí. To je důvod, proč se musíme snažit kontrolovat výdaje," dodává Mulloy.

Intel zdůrazňuje, že zmražení platů bylo schváleno akcionáři společnosti, a že hodlá kompenzovat všechny, kteří na svých akciích ztratili. Zaměstnanci ještě letos dostanou nové akcie, namísto těch, jejichž realizační cena se loňského roku propadla.

Akcie společnosti Intel se k 26. prosinci 2008 nacházely na 14,18 dolaru za kus. Hodnota 99 % akcií Intelu se tak propadla pod jejich realizační cenu. Zisky firmy ve 4. čtvrtletí minulého roku zažily šokující 90% propad oproti stejnému období roku 2007. Důvodem byla zpomalující ekonomika a následný pokles poptávky po procesorech.

Veškeré kroky ke kompenzaci držitelů akcií mají zabránit například tomu, aby Intel přišel o své největší mozky. Ty jsou kritické pro dlouhodobý úspěch firmy. K 27. prosinci loňského roku měla společnost Intel 83 900 zaměstnanců, 87 % z nich je přitom držiteli jejích akcií.

Intel v lednu propustil 6 000 zaměstnanců a prohlásil, že bude nucen uzavřít čtyři výrobní a testovací zařízení v Malajsii, na Filipínách a ve Spojených státech. Zároveň však udal, že v průběhu příštích dvou let v rámci modernizace utratí asi 7 miliard dolarů ve třech výrobních zařízeních ve Spojených státech. Díky tomu prý nebude muset propustit jejich téměř 7 000 zaměstnanců.

Modernizované továrny by měly levněji produkovat menší procesory za pomoci 32nm výrobní technologie. Tyto čipy by se mohly využívat v zařízeních, jako jsou set-top boxy a televizory.

 

Komentáře