Potvrzeno: Oracle kupuje Sun Microsystems

Společnosti Sun Microsystems (NASDAQ: JAVA) a Oracle Corporation (NASDAQ: ORCL) oznámily uzavření definitivní dohody, na jejímž základě Oracle koupí kmenové akcie společnosti Sun za 9,50 dolaru na akcii v hotovosti.

Potvrzeno: Oracle kupuje Sun Microsystems


Transakce má hodnotu přibližně 7,4 miliardy dolarů, neboli 5,6 miliardy dolarů po započtení zůstatků hotovosti a dluhů společnosti Sun.

Po prvních informacíh, které se dostaly na veřejnost na počátku týdne přichází nyní definitivní potvrzení jednoho z nejvýznamějších obchdů v IT v letošním roce.

„Očekáváme, že v prvním celém roce po uzavření bude mít tato transakce růstový efekt v hodnotě minimálně 15 centů na non-GAAP příjmy společnosti Oracle. Odhadujeme, že koupená společnost se bude na non-GAAP provozním zisku Oracle v prvním roce podílet 1,5 miliardou dolarů a v druhém roce tento podíl přesáhne 2 miliardy dolarů. To by z akvizice Sunu udělalo už v prvním roce ziskovější transakci z hlediska zisku na akcii, než jsme plánovali pro akvizice společností BEA, PeopleSoft a Siebel dohromady,“ řekla prezidentka společnosti Oracle Safra Catz.

O Sun Microsystems coby společnosti, která by mohla v současné turbulentní době z mnoha důvodů najít nového majitele spekuloval mezi jinými CIO Business World již na sklonku minulého roku. Dohoda s Oracle přichází poměrně záhy po neúspěšném jednání s IBM, které nabízelo za 9,40 dolarů za akcii. Cena, kterou zaplatí Oracle jen jen o fous vyšší - 9,50 USD za akcii. Bude se jednat o výhradně peněžní transakci, nikoliv o výměnu akcií. 

Mezi hlavními důvody, které k rozhodnutí o koupi vedly uvedl již dříve v tomto týdnu Larry Ellison Javu a operační systém Solaris. Sun je již několikátou významnou akvizicí Oracle v posledních letech (mezi předchozí patří zejména Siebel, PeopleSoft a BEA).

 

V následujícím článku se blíže podíváme na dopad, který bude tato transakce mít pro odvětví ICT a zejména pro konkureční SAP.

 

 

 

 

Komentáře