Trojský kůň ohrožuje systém Symbian

Společnost PCS oznamuje, že Kaspersky Lab odhalila nový nebezpečný program schopný ovládnout účet na mobilním telefonu uživatele.

Trojský kůň ohrožuje systém Symbian


Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab odhalili nedávno nový škodlivý program pro Symbian (operační systém pro mobilní telefony, který využívají především telefony Nokia, ale i některé modely Samsung, Sony Ericsson, Motorola a další). Tento malware ohrožuje uživatele jednoho z indonéských mobilních operátorů. Trojský kůň napsaný ve skriptovacím jazyce Python zasílá zprávy SMS obsahující uživatelem neautorizovaný pokyn převést část peněz z účtu uživatele na jiný účet, který kontrolují kybernetičtí podvodníci. V síti příslušného indonéského operátora stačí k převodu peněz mezi účty uživatelů služby zaslat SMS na číslo 151. Kvůli softwarové zranitelnosti červ umožňuje tento převod provést bez toho, aby ho uživatel telefonu musel potvrdit či ho vůbec zaznamenal.

Trojský kůň Trojan-SMS.Python.Flocker byl laboratořemi společnosti Kaspersky Lab zjištěn v pěti variantách, od .ab po .af. Převáděné částky se pohybují od 0,45 do 0,90 dolarů. Podvodníci doufají, že to, že jednotlivá převáděná částka je relativně nízká, jim umožní uniknout odhalení, protože uživatelé tuto aktivitu nezjistí nebo alespoň nebudou zpětně řešit. Pokud se takto ale útočníkům, podaří infikovat větší množství telefonů, částka, kterou výsledně získají, může být docela značná.

„Samozřejmě, že autoři trojského koně chtějí získat peníze,“ vysvětluje Denis Maslennikov, senior malware analyst ve společnosti Kaspersky Lab. „Až dosud se mnozí domnívali, že podvodné programy odesílající zprávy SMS bez uživatelova vědomí jsou pouze ruským fenoménem. Nyní je jasné, že se nejedná pouze o problém ruských uživatelů, ale s těmito podvody je třeba počítat i v jiných zemích.“
Již loni byl například zaznamenán podobný útok v Číně, kdy podvodníci šířili malware, který ovládl mobilní telefon. Uživatelům se zobrazila výzva, že pokud chtějí získat nad svým zařízením opět kontrolu a používat ho, musí zaplatit 7 dolarů.

Uživatelé řešení Kaspersky Mobile Security jsou proti novému trojskému koni Trojan-SMS.Python.Flocker chráněni, protože toto bezpečnostní řešení blokuje škodlivé programy a brání jejích spuštění. Společnost Kaspersky Lab doporučuje uživatelům mít se na pozoru při prohlížení internetových stránek z mobilního telefonu (smart phonu) a aktualizovat antivirové databáze.

Komentáře