Acer na Tchaj-wanu dokončil stavbu superpočítače, který se v Top500 umístil na 42. místě

Superpočítač od Aceru disponuje výpočetním výkonem 177 TFLOPS.

Acer na Tchaj-wanu dokončil stavbu superpočítače, který se v Top500 umístil na 42. místě


Společnost Acer Inc. dokončila stavbu superpočítače ALPS (Advanced Large Parallel System) s výpočetním výkonem až 177 TFLOPS pro Tchajwanské národní centrum pro high-performance computing (NCHC). Tento systém, který je údajně nejrychlejším superpočítačem na Tchaj-wanu, má podpořit výzkum v oblasti přírodních věd i techniky včetně chemie, simulace katastrof, biotechnologií, alternativních zdrojů energie, věd o životě apod.

NCHC spolupracuje s vědeckými ústavy a podniky na společných výzkumných projektech a poskytuje podporu v oblasti služeb vysoce náročných výpočtů (HPC). V zájmu rozšiřování služeb a podpory rostoucím nárokům výzkumu na HPC se centrum rozhodlo postavit nový superpočítač, který by dokázal nabídnout flexibilní zdroje HPC pro výzkumné účely na Tchaj-wanu. Smlouva se společností Acer byla uzavřena v listopadu 2010.

Superpočítač ALPS, známý pod přezdívkou Windrider, vznikl díky spojenému úsilí společností Acer, AMD, Qlogic, DataDirect Networks a Platform Computing. Clusterový systém využívá procesory řady AMD Opteron 6000. Má celkem osm výpočetních clusterů, jeden velký paměťový cluster a více než 25 000 výpočetních jader.

Superpočítač ALPS, který nyní dokončuje přejímací testy, začne plnit nároky tchajwanských výzkumných pracovníků od července 2011. V současné době je zapsán na 42. místě seznamu nejvýkonnějších superpočítačů Top500, který byl aktualizován v červnu 2011.

Komentáře