Adobe AIR pro mobilní přístroje, připravuje se i nový Flash Player

Společnost Adobe Systems na kongresu Mobile World Congress 2010 oznámila novinky platformy Adobe Flash, včetně uvedení prostředí Adobe AIR pro mobilní přístroje.

Adobe AIR pro mobilní přístroje, připravuje se i nový Flash Player


Toto jednotné runtime prostředí bude podporovat samostatné aplikace, které vzejdou z projektu Open Screen Project, což je iniciativa vedená společností Adobe zahrnující nyní již téměř 70 partnerů. Adobe AIR, s očekávanou podporou pro platformu Android v roce 2010, nabízí vývojářům prostředí s množstvím funkcí pro vytváření bohatých aplikací běžících nezávisle na mobilním prohlížeči a na mnoha operačních systémech a dodávaných přes mobilní kanály a prodejny aplikací. Prostředí AIR využívá specificky mobilní funkce z přehrávače Flash Player 10.1, je optimalizované pro obrazovky mobilních přístrojů a navrženo tak, aby využilo vlastních schopností zařízení pro bohatší a poutavější uživatelské zážitky.

Společnost Adobe také oznámila, že beta verze přehrávače Flash Player 10.1 byla dána globálně k dispozici poskytovatelům obsahu a vývojářům pro mobilní přístroje. Flash Player 10.1, který bude všeobecně dostupný v první polovině roku 2010, je první jednotný runtime přehrávač vyvinutý v projektu Open Screen, umožňující procházet na webu náročné aplikace, obsah a videa s vysokým rozlišením (HD) na nejrůznějších obrazovkách, včetně nových tabletů, telefonů smartphone, netbooků, smartbooků, stolních počítačů a další spotřební elektroniky. Mezi mobilní platformy, které budou podporovat plný Flash Player, patří platformy Android, BlackBerry, Symbian OS, Palm webOS a Windows Mobile.

Prostředí Adobe AIR umožňuje vývojářům nabízet webové aplikace mimo omezující prohlížeč. Podpora Adobe AIR pro mobilní zařízení zahrnuje specifickou funkčnost, kterou nabízejí mobilní operační systémy a zařízení, jako je vícedotekové ovládání, vstup gest, akcelerometer a zjišťování polohy obrazovky. S nástroji platformy Flash a softwarem Adobe Creative Suite budou vývojáři a vydavatelé obsahu schopni vytvářet, testovat a distribuovat aplikace pro více přístrojů a operačních systémů s použitím jednoho řetězce nástrojů a sady rozhraní API nezávisle na cílové platformě. Vývojáři používající software Adobe Flash Professional CS5 plus Adobe Packager pro iPhone mohou využít kód svých aplikací pro iPhone k vytvoření stejné aplikace pro platformu Android.

Rozšíření funkčnosti prostředí Adobe AIR na mobilní přístroje dovolí vývojářům vytvářet aplikace závislé na kontextu, které jsou charakteristické svou schopností přizpůsobit prezentaci a výkon různým aplikačním kontextům, a přitom využít stejný kód pro všechna zařízení a platformy. Aplikační kontexty zahrnují různé zobrazovací obrazovky, techniky interakcí specifické pro určité přístroje, funkčnost specifickou pro mobilní platformu, a také rozdíly v přístupu k síti a rychlosti přenosu dat. Obsah lze také personalizovat na základě historie uživatele nebo jeho sociálních dat. Další informace o aplikacích závislých na kontextu najdete na webu http://www.adobe.com/devnet/flashplatform/context_apps/

Komentáře