Adobe uvádí Creative Cloud - tvorba obsahu míří do oblak

Společnost Adobe na technologické konferenci MAX 2011 představila Adobe Creative Cloud – nový směr společnosti, který chce změnit proces tvorby obsahu.

Adobe uvádí Creative Cloud - tvorba obsahu míří do oblak


Iniciativa Adobe Creative Cloud byla představena současně s novou sadou aplikací Adobe Touch Apps pro tvorbu obsahu na tabletových zařízeních. "Nové pojetí dotykového ovládání mění práci s kreativními nástroji a nabízí budování vazeb mezi kreativci z celého světa,“ řekl Kevin Lynch, technologický ředitel společnosti Adobe.

Počátkem roku 2012 se očekává, že k Adobe Creative Cloud budou patřit následující položky:

•    Aplikace – přístup do portfolia nástrojů Adobe Creative Suite, stejně jako k šestici představených aplikací Adobe Touch Apps. Nabídka bude obsahovat desktopové nástroje, jako jsou Photoshop, InDesign, Illustrator, Dreamweaver, Premiere Pro, After Effects a další nástroje, jako je Adobe Edge a Muse.

•    Služby – technologie Adobe Digital Publishing Suite pro poskytování interaktivních publikací na zařízení typu tablet, řada Adobe Business Catalyst pro vytváření a správu webových stránek a nové služby pro navrhování, jako je možnost využívat tzv. cloud-based fonty pro design webových stránek přes technologie Adobe získané prostřednictvím akvizice Typekit Inc.

•    Komunity – Funkce, které podporují tvůrce při prezentování a sdílení jejich práce a nápadů s kolegy po celém světě a fóra pro zpětnou vazbu a inspiraci

Ceny a dostupnost

Podrobnosti o cenách Adobe Creative Cloud a o jeho rozšířených možnostech týkajících se aplikací, služeb a komunit budou oznámeny v listopadu 2011. Pro více informací navštivte http://www.adobe.com/go/creativecloud. Adobe bude i nadále nabízet všechny své kreativní produkty samostatně, včetně Adobe Creative Suite a klíčových edic jednotlivých produktů, jako je Photoshop, Illustrator, InDesign a Dreamweaver.

MAX 2011

Na technologické konferenci MAX 2011 společnost Adobe ohlásila Adobe Touch Apps, rodinu šesti  dotykových aplikací určených pro tablety s Androidem a pro Apple iPad. Aplikace se zaměřují na několik oblastí tvůrčího procesu - na úpravy obrazu, skicování, návrh designových konceptů, vývoj prototypů webových stránek a mobilních aplikací a prezentaci finálních výsledků práce.

•   Adobe Photoshop Touch umožňuje uživatelům měnit obrázky pomocí funkcí Photoshopu v aplikaci postavené na míru pro tablety. Pomocí pohybů prstů mohou uživatelé kombinovat více fotografií obrazů ve více vrstvách, provést úpravy a používat profesionální efekty. Nástroj pro výběr zvaný Scribble umožňuje uživatelům extrahovat objekty v obraze  tažením po tom, co se má ponechat a co se má odstranit. S technologií Refine Edge z Adobe Photoshopu mohou být při výběru vyhodnoceny i těžko vybíratelné oblasti s měkkými hranami, jako jsou třeba vlasy. Kromě toho umožňuje aplikace uživatelům díky integraci s Facebook a Google Search najít obrázky, sdílet výtvory a prohlížet komentáře. S využitím synchronizačních schopností, které jsou součástí Adobe Creative Cloud, mohou být soubory otevřeny v programu Adobe Photoshop.

•    Adobe Collage pomáhá kombinovat obrazy, kresby, texty a soubory Creative Suite do konceptuálních koláží (moodboards). Funkce zahrnují import obrázků, čtyři přizpůsobitelné typy pera pro kreslení, vkládání textu a aplikaci barevných témat. Prakticky neomezené plátno roste podle umísťovaného obsahu. Soubory mohou být dále sdíleny nebo převedeny pro další zpracování pomocí Adobe Photoshopu.

•    Adobe Debut umožňuje uživatelům prezentovat návrhy klientům. Adobe Debut rychle otevírá speciální verze souborů Creative Suite pro zobrazení na tabletu, včetně vrstev Photoshopu a kreslicích pláten Illustratoru. Pro zpětnou vazbu je určen nástroj pero, který slouží pro přidávání poznámek a kreseb do horní vrstvy návrhu.

•    Adobe Ideas je vektorový nástroj pro kreslení. Tahy realizované pomocí stylusu nebo prstů vypadají podle Adobe hladké při každé úrovni zvětšení. Uživatelé začínají s prázdným plátnem, mohou vybírat barevné motivy a přetáhnout na plátno obrazové soubory, které lze ovládat jako samostatné vrstvy. Hotové výsledky jsou pak přístupné v programu Adobe Illustrator nebo Photoshop.

•    Adobe Kuler usnadňuje vytváření barevných kombinací, které mohou inspirovat designérský projekt. Je možné využívat stovky tisíc Kuler témat, které jsou již teď k dispozici díky působení kreativní komunity, ale je možné také zkoumat a objevovat nové barevné kombinace. Sociální aspekt služby je posílen možnostmi hodnocení a komentování témat, která mohou být exportována jako barevné vzorníky pro projekty Adobe Creative Suite.

•   Adobe Proto umožňuje vývoj interaktivních drátěných modelů a prototypů pro webové stránky a mobilní aplikace na tabletu. Nápady jsou prezentovány a sdíleny s týmy a klienty pomocí dotykového rozhraní. Gesta vyjadřují designový koncept, vysvětlují struktury webových stránek nebo demonstrují interaktivitu. Drátěný model nebo prototyp lze pak exportovat jako standardní HTML, CSS a JavaScript, a pro okamžitou kontrolu a schválení nasdílet v populárních prohlížečích.

•   Adobe Touch Apps navazují na uvedení Adobe Carousel, fotografického řešení, které umožňuje přístup k celé knihovně fotografií napříč tablety, smartphony a stolními počítači – bez nutnosti ručního ukládání a synchronizace.

Ceny a dostupnost

Adobe Touch Apps budou k dispozici pro zařízení se systémem Android v listopadu 2011. Společnost Adobe očekává prohlášení o dostupnosti pro iOS na začátku roku 2012. Adobe Ideas pro iPad je již k dispozici. Cena je v USA 9,99 dolarů za každou aplikaci. Přístup k funkcím Adobe Creative Cloud pro prohlížení, sdílení a přenos souborů je v ceně každé Adobe Touch App. Podrobnosti o cenách Adobe Creative Cloud a jeho rozšířených schopnostech týkajících se aplikací, služeb a komunity budou oznámeny v listopadu 2011.

Komentáře