Aimtec nabídne inteligentní sklad jako řešení

V Ostravě stojí první inteligentní sklad v republice. Stál 40 milionů korun a jde o první český případ, kdy jsou moderní skladovací technologie propojeny do jednoho celku.

Aimtec nabídne inteligentní sklad jako řešení


Hlavními výhodami řešení je podle autorů řešení jeho nízká chybovost a kapacita tisíc expedovaných zásilek denně. Proti klasickému skladu zde pracuje třetina zaměstnanců, kteří se díky použitým technologiím rychle zapracují. „Nový zaměstnanec se zde naučí pracovat za hodinu,“ říká Petr Stejskal z firmy Aimtec, která vytvořila „mozek“ skladu.

Firma Adler vybudovala v Ostravě sklad reklamního textilu o rozloze 5 tisíc metrů čtverečních a kapacitě až 4 miliony položek. Nový sklad umožňuje řídit skladové zásoby, prodlužovat objednávací časy ze strany zákazníka a expedovat až tisíc zásilek se 100 tisíci kusy zboží denně. Pracuje v něm 20 lidí. Nejsložitější procesy se zde odehrávají automaticky a obsluha provádí pouze jednoduché úkony. „Adler mohl postavit klasický sklad, kde by ve špičce pracovalo až 60 kvalifikovaných skladníků, ale rozhodl se vydat cestou nejmodernějších technologií. Vybudoval sklad, který bude splňovat kritéria na kvalitu a rychlost logistických služeb i za 10 let.“ dodává Petr Stejskal ze společnosti Aimtec. Použité technologické komponenty už v česku samostatně fungují, Aimtec je jako první propojil do funkčního celku řízeného jedním softwarovým „mozkem“.

Společnost Adler má v nabídce 2 300 druhů reklamního textilu. V klasicky uspořádaném skladu by skladník za směnu nachodil 25 kilometrů a navzpíral několik tun. Zde skladník stojí v prostoru 10 metrů čtverečních a zboží přijíždí přímo k němu. Cílem je minimalizace časových ztrát a bezchybnost obsluhy.  "V této oblasti vidíme značný potenciál, protože podle našich informací nikdo jiný v ČR ucelené řešení nenabízí. Tlak na zvyšování kvality a rychlosti logistických služeb je enormní a využívání podobných technologií bude v budoucnu klíčové pro konkurenceschopnost firem,“ dodává Stejskal.

Nový sklad je kombinací plně automatického a regálového skladu. V klasické regálové části je obsluha s pojízdnou vysokozdvižnou kabinou, kde manipuluje pouze s celými balíky. Ve druhé části skladu jsou automatické policové regály, kde je připraveno zboží v optimálních dávkách. Při běžném uložení by jejich vyhledání a vyzvednutí trvalo dlouho. „Je to vysoký zakrytý regál s výtahem uprostřed. Požadovaná police je automaticky dopravena k lidské obsluze. Šetří místo a lidé nemusí pro zboží chodit, dojede z výšky 10 metrů až k nim,“ popisuje systém Stejskal. Deset regálů na 70 metrech čtverečních má téměř dvanáctinásobnou skladovou plochu. Systém si sám dokáže upravit výšku polic a také je zvážit, aby nedocházelo k přetížení.


Úvodní foto: Fotolia © Alexandr Mitiuc
Komentáře