Alcatel-Lucent představil 100gigabitový ethernet

Alcatel-Lucent představil jako první společnost na světě 100 Gigabitové Ethernet rozhraní. Funkcionalita tohoto rozhraní je založena na vlastní čipové sadě, která umožňuje realizovat navýšení přenosové kapacity na uvedenou hodnotu

Alcatel-Lucent představil 100gigabitový ethernet


Rozhraní se 100gigabitovým ethernet portem nabízí bezkonkurenční rychlost a kvalitu a zároveň zaručuje významnou úsporu spotřeby energie, aniž by došlo k omezení poskytovaných služeb koncovým užívatelům.

Kritické zatížení dnešních IP páteřních sítí se vyskytuje převážně na jejích perimetrech (Edge). Jedná se o místa, kde je soustředěna vlastní inteligence IP přenosového prostředí, kde je třeba zajistit požadované služby koncovým uživatelům tak, aby mohli například nerušeně sledovat HD video nebo realizovat přenos hlasových informací. Zároveň s tím i naplňovat požadavek provozovatelů služeb na neustálé snižování provozních nákladů spojených s přeneseným bitem IP provozu a zároveň neustále vylepšovat poskytované IP služby. Zařízení Alcatel-Lucent je ve svém oboru první, které je schopno splnit tyto požadavky.

Představené 100 gigabitové ethernet rozhraní je určeno pro směrovače rodiny 7750 Service Router (SR) a 7450 Ethernet Service Switch (ESS) společnosti Alcatel-Lucent. V rámci tohoto portfolia servisních směrovačů společnost Alcatel-Lucent nabídne 100 gigabitový výkon a zároveň bude neustále podporovat plnou škálu širokopásmových služeb – zahrnující rychlost, služby a možnost dalšího rozšíření bez jakýchkoliv kompromisů. Toto jsou základní požadavky operátorů, kteří chtějí poskytovat nadstandardní služby jako jsou VPN (virtuální privátní sítě), IPTV (televize přes internetový protokol) nebo internetové video služby.

Srdcem 100 gigabitové ethernetu je čipová sada FP2 společnosti Alcatel-Lucent, která se dodává na trh již od července roku 2008. Ta umožňuje servisním směrovačům rodiny 7750 SR a 7450 ESS zajištění 100 gigabitového ethernet rozhraní na svých linkových kartách a zároveň zdvojnásobit jejich výkon v porovnání s běžně dostupnými ethernet linkovými kartami jiných výrobců. Operátoři, kteří v minulosti nasadili Alcatel-Lucent servisní routery (na trhu od roku 2004), mohou jednoduše přidat nové ethernet linkové karty a okamžitě znásobit kapacitu uvedených směrovačů až na hodnotu 100 gigabitů na jeden slot bez jakéhokoli přerušení provozu.

Inovace společnosti Alcatel-Lucent v oblasti čipové sady FP2 a nárůst tepelné efektivity výrazně snižují spotřebu energie, která dosahuje u tohoto 100 gigabitového ethernet rozhraní úrovně blížící se čtyřem wattům na jeden gigabit. To je výrazné snížení spotřeby energie v poměru k velmi rozšířeným 10 gigabitovým a 40 gigabitovým ethernetovým alternativám.

Současně s tímto oznámením společnost Alcatel-Lucent představuje nové 12-portové 10gigabitové ethernet linkové karty pro servisní směrovače 7750 SR a 7450 ESS. Ty jsou určeny poskytovatelům služeb, kteří potřebují větší než 10 gigabitový ethernet, ale přitom nejsou ještě plně připraveni se rovnou posunout k 100 gigabitové hranici.  Tyto 10 gigabitové ethernet linkové karty jsou postaveny též na čipové sadě FP2 a umožňují realizovat až 360 x 10 gigabitových ethernet portů v rámci standardního telekomunikačního stojanu a zároveň zajistit podporu IP/MPLS služeb.

Nové linkové karty byly poskytnuty stávajícím zákazníkům pro účely testování v průběhu posledního čtvrtletí roku 2009, do distribuční sítě se dostanou v polovině roku 2010.

Společnost Alcatel-Lucent od roku 2004 dodala již více než 35 000 IP/MPLS směrovačů ze svého portfolia. Ty byly instalovány u více než 270 zákazníků ve více než 100 zemích světa. V prvním čtvrtletí roku 2009 byl Alcatel-Lucent podle společnosti Infonetics jedničkou v prodeji koncových IP routerů v Evropě, na Středním východě a v Africe; jako jedna z mála společností posílila svoji celosvětovou pozici dvojky v tomto oboru, když dosáhla 20 % trhu. Další informace získáte na www.alcatel-lucent.com/ipnews.

Komentáře