Androidu se daří, patří mu již tři čtvrtiny trhu se smartphony

Google si se svou mobilní platformou Android ukusuje převážnou většinu pomyslného tržního koláče a konkurenci ponechává pouhých 25 %. Na druhém místě se s 15% podílem drží iOS z produkce Applu.

Androidu se daří, patří mu již tři čtvrtiny trhu se smartphony


Z průzkumu uznávané analytické společnosti IDC vyplývá, že během třetího kvartálu letošního roku běžely na OS Android tři čtvrtiny všech prodaných smartphonů. Necháme-li promluvit absolutní hodnoty, celosvětově si zákazníci zakoupili 136 milionů zařízení poháněných Androidem z celkového počtu 181.1 milionů prodaných smartphonů. Nutno dodat, že oproti 46,4% tržnímu podílu, kterým se mohl Android pochlubit loni, si za 12 měsíců polepšil téměř dvojnásobně.

Jak si vedou ostatní přední hráči?

iOS

Z notnou ztrátou za Androidem drží iOS druhou příčku s necelými 15 %. Kromě Googlu je Apple jediným výrobcem, který se svým tržním podílem překročil jednocifernou hranici. Vydání nového smartphonu iPhone 5 a snížení cen starších modelů zabránilo poklesu tržního podílu až na hodnotu 3. kvartálu loňského roku. Oproti modelům z roků 2011 a 2010, kdy Apple do iOS integroval populární funkce jako Siri a FaceTime, tentokrát společnost vsadila na větší displej a LTE konektivitu. Představen byl také nový mapový systém, který nicméně z počátku Applu spíše uškodil, nežli pomohl.

BlackBerry

Platforma BlackBerry neustále ztrácí tržní podíl, aktuálně se dostává na hodnotu 4 %. V roce 2013 nicméně společnost RIM plánuje uvést novou verzi OS BlackBerry 10 a některé klíčové světové trhy stále vykazují silnou poptávku po zařízeních BlackBerry a hojně využívané službě BBM.

Symbian

Ze všech předních mobilních OS zaznamenal Symbian nejvýraznější meziroční pokles tržního podílu. Společnost Nokia, jež stojí za vývojem OS Symbian, zůstává jeho největším podporujícím výrobcem, mezi dalšími společnostmi pak nalezneme Fujitsu, Sharp nebo Sony. Každý z těchto výrobců však přechází na konkurenční mobilní OS a dle odhadu IDC od Symbianu zcela upustí v roce 2013.

Windows Phone

Své druhé výročí oslavil s pouhými 3,6 miliony prodanými zařízeními. Přestože Microsoft spolupracuje s několika lídry v oblasti výroby smartphonů, bude si muset teprve vybojovat svou pozici mezi silnou převahou v podobě dvojice Android a iOS. Situace by se z pohledu Microsoftu mohla změnit k lepšímu ve čtvrtém kvartálu, kdy se na trhu budou objevovat nové high-endové smartphony běžící na Windows 8.

 

 

Zdroj: IDG News Service, IDC.com


Úvodní foto: © cienpiesnf - Fotolia.com
Komentáře