Apple nabídne své patenty na nano-SIM karty bez licenčního poplatku

Bitva o technologii nano-SIM karty příští generace nabrala na intenzitě poté, co Apple zaslal dopis řediteli standardizační organizace ETSI, v němž údajně říká, že jeho nabídka bude dostupná bez licenčního poplatku.

Apple nabídne své patenty na nano-SIM karty bez licenčního poplatku


V dopise, který byl jistým zdrojem ukázán patentovému analytikovi a bloggerovi Florianu Muellerovi, se píše, že Apple poskytne licence k Apple patentům nutným pro nano-SIM kartu bezplatně v případě, že bude návrh společnosti přijat jako standard a všichni ostatní držitelé patentů přijmou stejné podmínky. Mueller odmítl sdělit svůj zdroj.

Tento týden bude stát návrh Applu tváří v tvář návrhu od Nokie, Research In Motion a Motorola Mobility, přičemž ETSI (Evropský institut standardů v telekomunikacích) rozhodne, kterou z karet budou používat příští smartphony a tablety.

Pokud bude konkurenční návrh zahrnovat licenční poplatky, bude mít nano-SIM karta klíčovou výhodu, která ovlivní výsledky volby, řekl Mueller v e-mailu.

Minulý týden Nokia odhalila, proč si myslí, že je její návrh na nano-SIM technicky lepší. Například má kompletně odlišné rozměry oproti dnešním micro-SIM kartám, zatímco karta navrhovaná Applem má stejnou délku a šířku jako současné micro-SIM, takže se může stát, že bysi uživatelé mohli kartu, potažmo i zařízení zničit, kdyby se Apple nano-SIM snažili „vtlačit“ do micro-SIM zdířek a obráceně.

Návrh Applu také vyžaduje šuplík, což zvyšuje náklady a zabírá více prostoru. Tento fakt by podle Nokie zmírňoval efekt výhod malé karty.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Serghei Velusceac - Fotolia.com
Komentáře