Apple vydal OS X 10.8 Mountain Lion. Co nového přináší firemním uživatelům?

Apple dnes dle očekávání zpřístupnil novou verzi svého desktopového operačního systému. Podívejte se na nejzajímavější nové funkce, jež ocení firemní uživatelé.

Apple vydal OS X 10.8 Mountain Lion. Co nového přináší firemním uživatelům?


Jak slíbil, tak také učinil. Apple dnes na trh vypustil OS X Mountain Lion, novou verzi svého operačního systému určeného pro desktopy. Uživatelé provozující starší verze Lion nebo Snow Leopard si mohou systém zakoupit v online obchodě Mac App Store za necelých 20 dolarů a stáhnout do svého notebooku či počítače. Mountain Lion se chlubí více než dvěma sty novými funkcemi a ačkoliv je většina z nich cílena na běžné uživatele, některé činí systém zase o něco atraktivnější pro firemní využití. Podívejme se na nejužitečnější novinky.

 

Lepší ochrana před malwarem

Minulý rok platforma Mac zaznamenala první vážný malwarový útok v podobě viru Flashback. Applu hraje do karet, že má drtivá většina uživatelů problémy se škodlivým kódem spojeny pouze s operačním systémem Windows, avšak se vzrůstající popularitou Mac OS X se rojí také viry pro tuto platformu. Nový OS X Mountain Lion tedy přidává anti-malwarové funkce v podobě programu Gatekeeper.

Ve výchozím nastavení lze do systému instalovat pouze aplikace pořízené z Mac App Store. Uživatelé však mohou povolit instalaci také programům třetích stran s platným Apple developer ID. Gatekeeper lze taktéž zcela zakázat.

malware

Dokumenty v cloudu

Jedná se o jednu z mnoha inspirací v mobilním iOS. Vývojáři aplikací mohou své aplikaci nastavit tak, aby ukládaly a načítaly dokumenty přímo z úložiště iCloud tak, aby se uživatelé ke svým datům dostali jak z OS X tak iOS.

Omezení činí fakt, že iCloud Documents API smějí využívat pouze aplikace prodané skrze Mac App Store. Mezi aplikacemi podporujícím iCloud Documents naleznete například TextEdit, Preview nebo balík iWork.

dokumenty v cloudu

Záložky prohlížeče v cloudu

Tato vlastnost se naopak objevuje v desktopové verzi OS, v mobilní verzi se jí uživatelé dočkají až v nadcházejícím iOS 6. Prohlížeč Safari 6.0 disponuje novým vyskakovacím menu nabízejícím aktuální či naposledy otevřené záložky prohlížeče. Informace je přitom uložena v cloudu, tudíž jakmile se uživatel přihlásí na jiný Mac se stejným Apple ID, bude mít svou rozdělanou práci ihned k dispozici.

Safari 6.0 taktéž sjednocuje adresní a vyhledávácí řádek tak, jak znáte z konkurenčního prohlížeče Google Chrome. Jinými slovy nezáleží na tom, zda do horního řádku vepíšete přímo URL či vyhledávané heslo.

zalozky v cloudu

Automatická synchronizace pravidel e-mailu

Neustálé nastavování pravidel pro e-mail na každém novém zařízení z důvodu nemožnosti provedení jakéhokoliv exportu je s novým Mountain Lionem minulostí. Pro synchronizaci je opět využít iCloud a tuto funkci bude podporovat také iOS 6.

synchronizace mailu

Upomínky znalé geografické polohy

Další aplikace, jež si z iOS našla cestu také na OS X, je Reminders. O to-do listy se dříve staral iCal (nově pojmenovaný jako Calendar), avšak nyní tento úkol přešel výhradně pod křídla Reminders. Aplikace spravující upomínky dokonce dovede vybírat různé upomínky v závislosti na geografické poloze, tudíž vám například může Reminders při cestování připomenout, ve které firmě máte vyřídit které povinnosti apod.

reminders

Tímto výčet nových funkcí samozřejmě nekončí, vybrali jsme pouze několik nejzajímavějších, nicméně nový systém dokazuje, že jeho využití rozhodně nemusí být omezeno hranicemi domácností běžných uživatelů.

 

IDG News Service


Úvodní foto: © Joshua Haviv - Fotolia.com
Komentáře