Astron a IBM budou společně zkoumat počátky vesmíru

Nizozemský Institut pro radioastronomii Astron a společnost IBM představily první fázi pětiletého výzkumného projektu.

Astron a IBM budou společně zkoumat počátky vesmíru


Jeho cílem je výzkum extrémně rychlých a zároveň nízkoenergetických počítačových systémů určených pro SKA (Square Kilometre Array). SKA je mezinárodní konsorcium, jež usiluje o výstavbu největšího a nejcitlivějšího radioteleskopu na světě. Vědci odhadují, že pro provoz takového teleskopu bude zapotřebí výpočetního výkonu odpovídajícího síle několika milionů dnešních nejrychlejších počítačů.

ASTRON patří v rámci mezinárodního konsorcia SKA k předním vědeckým partnerům. Teleskop by měl být dokončen v roce 2024 a bude využíván ke zkoumání vznikajících galaxií, temné hmoty a dokonce i samotných počátků vesmíru před 13 miliardami let. SKA je příkladem příští generace velkých vědeckých nástrojů. Vyžaduje vysoce výkonnou výpočetní architekturu a datové přenosové spojení, které svou kapacitou výrazně přesáhne dimenze současných špičkových technologií.

Vědci z nizozemského Astronu spojili síly s výzkumnými pracovníky švýcarského institutu IBM Research a spustili pětiletý projekt s názvem Dome, pojmenovaný podle ochranného krytu teleskopu a slavné švýcarské hory. Dome bude zkoumat nové technologie pro vysokokapacitní výpočetní aplikace, datové přenosy, procesy ukládání dat a streamingovou analýzu. Tedy vše, co bude zapotřebí ke čtení, ukládání a analýze hrubých dat, která budou sbírána každý den. Vědci z obou organizací budou spolupracovat v nově založeném centru Astron & IBM v nizozemském Drenthe.

 


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře