Bitva mezi PC a elektronikou

Ještě stále není rozhodnuto. Bill Gates, který měl svůj tradiční projev v předvečer veletrhu spotřební elektroniky CES 2004 v americkém Las Vegas (a má podle ohlášení Microsoftu přijet 27. ledna do Česka), je typickým zastáncem „PC centristické“ varianty. Uprostřed domácího mediálního dění má totiž sídlit všestranný osobní počítač, ke kterému bude vše připojeno. Opačný názor má ale většina výrobců spotřební elektroniky.

Bitva mezi PC a elektronikou


Ještě stále není rozhodnuto. Bill Gates, který měl svůj tradiční projev v předvečer veletrhu spotřební elektroniky CES 2004 v americkém Las Vegas (a má podle ohlášení Microsoftu přijet 27. ledna do Česka), je typickým zastáncem „PC centristické“ varianty. Uprostřed domácího mediálního dění má totiž sídlit všestranný osobní počítač, ke kterému bude vše připojeno. Opačný názor má ale většina výrobců spotřební elektroniky - veškerý multimediální život se bude odehrávat okolo přístrojů, které budou mít prvky PC, ale v žádném případě klasickou klávesnici - prý stačí jen Play, Pause, Menu apod.

Hlavní softwarový architekt Microsoftu Bill Gates ve své prezentaci na CESu (Consumer Electronic Show) představil technologii Windows Media Center Extender, která má bezdrátově propojovat domácí počítače pracující na Windows XP s ostatními zařízeními, jakými jsou televizory atd. Díky tomu bude také možné pomocí dálkového ovládače listovat na televizoru skrz fotoalba či pouštět si hudbu a videosekvence uložené na počítači.

Trochu jiný pohled ale měl další řečník - šéf firmy Panasonic AVC Networks Fumio Ohtsubo. Na rozdíl od Billa Gatese při své prezentaci nevyužil jediné PC. Uživatelé podle něj mohou ze svých paměťových karet fotografie, hudbu či video přímo pouštět v DVD přehrávačích spojených s televizory a v dalších zařízeních. Hned také prezentoval jeden typ televizoru s integrovaným slotem pro paměťové SD karty. „Rozhodně nemusíte bootovat žádné PC či cokoli podobného,“ řekl v průběhu Ohtsubovy řeči Reid Sullivan, viceprezident Panasonic Entertainment Group.

Letošní CES si zapsal rekord v návštěvnosti, kdy dosáhl čísla zhruba 130 tisíc návštěvníků, a v příštím roce se očekává další expanze. Boom, který prožívá tato oblast technologií, je v přímém kontrastu s roky stagnace klasických informačních technologií.

Další informace a novinky z veletrhu CES najdete v Cover Story aktuálního vydání Computerworldu 3/2004.

Komentáře