BSA kontaktuje 15 000 firem kvůli nelegálnímu softwaru - 2

Více než 15 tisíc tuzemských společností bude protipirátská organizace BSA kontaktovat kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru ve firemních počítačích. Stále častěji jsou za trestné činy proti autorskému právu stíháni manažeři a majitelé firem.

BSA kontaktuje 15 000 firem kvůli nelegálnímu softwaru


Ukázky soudních případů z evidence BSA:

květen 2006 – Odškodnění v hodnotě 390 tisíc korun
Ve středně velké společnosti ze severní Moravy byl v 19 počítačích užíván nelegální software. Jednatel, který byl v této souvislosti obviněn, se na BSA obrátil s prosbou o ukončení případu mimosoudní cestou. Na základě dohody byla společnost povinna pořídit si legální software, který potřebuje pro svou podnikatelskou činnost, v hodnotě 140 tisíc korun. Společnost také nahradila škodu ve výši 250 tisíc korun.

duben 2007 – Osm měsíců odnětí svobody nepodmíněně za pirátství
Na prodej nelegálního softwaru předinstalovaného v počítačích letos v dubnu doplatil 42letý majitel společnosti, která se zabývá prodejem výpočetní techniky. Okresní soud v Děčíně ho odsoudil k trestu odnětí svobody na osm měsíců nepodmíněně! Je rovněž povinen nahradit vzniklou škodu ve výši 62 tisíc korun. Zaměstnanci společnosti vypověděli, že nelegální software nainstalovali do počítačů na základě pokynu majitele společnosti.

únor 2007 – Provedena prohlídka nebytových prostor
Policie ČR provedla prohlídku nebytových prostor ve společnosti zabývající se projekčními službami. Prohlídka byla provedena kvůli podezření, že společnost užívá nelegální software. Kriminalisté zkontrolovali čtyři počítače používané předmětnou společností a nalezli instalovaný nelegální software v hodnotě přes 1 milion korun. Majitelům společnosti bylo sděleno obvinění z porušování autorských práv.
Komentáře