Canon vyrobil již 10 000 systémů pro digitální radiografii

Canon CZ dosáhl vyrobením 10 000 CXDI systémů pro digitální radiografii významného milníku v oblasti produktů pro zdravotnictví. Canon první systém pro digitální radiografii (DR) CXDI-11 začal vyrábět v prosinci 1998.

Canon vyrobil již 10 000 systémů pro digitální radiografii


S výzkumem a vývojem digitálních rentgenových (RTG) záznamových senzorů započal Canon v roce 1993, což vedlo v prosinci roku 1998 k uvedení prvního světového DR systému, modelu CXDI-11, který byl vybaven patentovanou technologií LANMIT (Large Area New MIT Senzor and TFT). Kromě toho, že dokázal vytvořit náhled snímku již za 3 vteřiny, umožnil systém CXDI-11 přenos hotových snímků přes nemocniční počítačové sítě. Díky svým revolučním vlastnostem a funkcím nedostupným v tehdy běžných radiografických systémech, způsobil tento přístroj ve svém oboru skutečně převratné změny.

Canon následně pokračoval v budování kompletní řady DR systémů. V září 2003 uvedl model CXDI-22 a v roce 2001 první přenosný DR systém CXDI-31. V prosinci 2003 byly uvedeny dva převratné systémy, tím prvním byl přenosný CXDI-50G disponující velkou snímací plochou a druhým systém CXDI-40C vybavený cesium-jodidovým (CsI) scintilátorem přinášejícím vysokou citlivost, a přitom redukuje množství RTG paprsků, jimž je pacient vystaven.

DR systémy Canon řady CXDI jsou velmi pozitivně hodnoceny v medicínské praxi i u výzkumných institucí pro svoji schopnost rychlého zobrazení, špičkovou kvalitu snímků a vysokou spolehlivost. I proto jsou DR systémy Canon používány v bezpočtu nemocnic a zdravotnických zařízení po celém světě. V roce 2005 získal velkoformátový senzor pro záznam RTG obrazu v reálném čase prestižní japonské ocenění Imperial Invention Prize, nejvyšší vyznamenání udělované za inovace.

Systém CXDI-50G a další kompaktní DR systémy s vysokou portabilitou se ukázaly být neocenitelnými pomocníky například v oblasti domácí péče nebo v terénu v oblastech postižených živelnými či jinými katastrofami. Systém CXDI-50G byl například použit v čínské provincii S'čchuan v roce 2008 při vyšetření zachráněných lidí po ničivém zemětřesení, kteří byli uvězněni 139 hodinách pod troskami. Tyto kompaktní systémy také významně přispěly k širšímu použití digitální radiografie například při vyšetřování zvířat (kontrola zranění končetin závodních koní) nebo výzkumu artefaktů a archeologických vykopávek.

V současné době pracuje Canon na vývoji nového přenosného flat-panel DR systému schopného zobrazení jak statických tak i dynamických RTG snímků s cílem vstoupit na trh přístrojů pro snímání fluoroskopického obrazu.

Za použití svých patentovaných senzorových technologií a technologií pro záznam obrazu, plánuje Canon další expanzi. Těžit bude se zvyšujícího se výkonu svých DR systémů schopných zobrazení statických i dynamických RTG snímků a dále i z vylepšování kompletní produktové řady přístrojů pro digitální radiografii. Navíc s pomocí propagace používání bezfilmového RTG snímání ve zdravotnických zařízeních společnost plánuje přispět ke zvýšení přesnosti diagnózy a efektivity procesu vyšetření.

 

Na cestě k 10 000 systémů pro digitální radiografii:

Rok

Aktivita / Úspěch

1993

 • Začíná výzkum a vývojem digitálních rentgenových (RTG) záznamových senzorů

1998

 • Představen CXDI-11, první DR systém na světě
 • První DR systém od Canonu nainstalován v nemocnici v Dortmundu v Německu

1999

 • CXDI-11 získává v Japonsku ocenění „Good Design Award“ v kategorii Společenské použití produktu

2000

 • Představen systém CXDI-22 s Bucky senzorem

2001

 • Představen CXDI-31, první přenosný DR systém na světě

2003

 • Představen přenosný systém CXDI-50G disponující velkou snímací plochou
 • Představen CXDI-40C, systém s vysokou citlivostí

2005

 • Systém CXDI-50G získal ve Spojených státech stříbrné ocenění IDEA (Industrial Design Excellence Awards), a to v kategorii „Medicínské a vědecké vybavení“
 • Velkoformátový senzor pro záznam RTG obrazu v reálném čase získal prestižní japonské ocenění Imperial Invention Prize, nejvyšší vyznamenání udělované za inovace

2008

 • Canon podporuje odstraňování následků zemětřesení v čínské provincii S'čchuan věnováním systému CXDI-50G DR Mianyang City Central Hospital
 • Představen přenosný systém CXDI-60G
 • Canon oznamuje záměr vstoupit na trh přístrojů pro snímání fluoroskopického obrazu

2009

 • Představeny velkoformátové systémy CXDI-55G/55C DR, přístroje s tloušťkou 15 mm a hmotností 3,4 kg
 • Představen kompaktní, vysoce citlivý systém CXDI-60C
Komentáře