Canonical chystá Ubuntu pro smartphony

Verze Ubuntu pro smartphony poběží buďto na procesorech x86 nebo ARM.

Canonical chystá Ubuntu pro smartphony


V rámci další expanze od své klíčové mise poskytování linuxových distribucí pro desktopové počítače a servery vyvíjí společnost Canonical také verzi Ubuntu pro smartphony.

Společnost plánuje dodávat operační systém výrobcům smartphonů a mobilním operátorům, částečně jakožto alternativu k Androidu. Neoznámila však zatím žádné konkrétní operátory ani producenty, kteří veřejně plánují výrobu telefonů s Ubuntu.

Uživatelé však mohou první Ubuntu telefony očekávat koncem roku 2013 nebo začátkem roku 2014. Řekl to zakladatel společnosti Canonical Mark Shuttleworth na tiskové konferenci.

Není to první pokus Canonical přenést Ubuntu mimo počítače a servery. Před rokem společnost vydala verzi open source distribuce nazvanou Ubuntu TV, která může fungovat jako operační systém pro procesorem vybavené televizory.

Canonical odhaduje, že Ubuntu dnes používá více než 20 milionů uživatelů počítačů – Asus, Dell, HP a Lenovo nabízejí počítače s předinstalovaným Ubuntu. S verzí pro smartphony dává Canonical najevo, že nyní nabízí jednotný operační systém pro různá zařízení v domácnosti.

Stejně jako obrovsky populární Android je i tato verze Ubuntu založena na jádru open source operačního systému Linux. Na rozdíl od Androidu však Ubuntu nevyžaduje chod Java Virtual Machine (JVM), což by podle Canonical mělo poskytnout telefonům s Ubuntu nárůst výkonu (v porovnání se smartphony s Androidem).

Společnost si také bere na mušku problém Androidu s fragmentací, kdy různí výrobci nabízejí nekompatibilní upravené verze tohoto operačního systému. Canonical slíbil, že bude udržovat základní kód pro různé mobilní platformy.

Faktu, že Android společnosti Google může být volně modifikován, využili jak operátoři, tak výrobci telefonů, kteří systém upravovali opravdu ve velké míře a přidávali své vlastní prvky, což činí vrásky na čele vývojářům, kteří musejí přizpůsobovat své aplikace různým verzím Androidu.

Canonical kvůli prevenci fragmentace Ubuntu vytvořil sestavu rámců, které umožňují výrobcům telefonů přidávat do operačního systému svůj vlastní obsah, aplikace a designové modifikace. S těmito rámci mohou producenti přizpůsobit operační systém obrazu svému, přičemž však samotný základ operačního systému zůstane napříč všemi telefony konzistentní, což by mohlo potěšit nezávislé vývojáře aplikací.

S Ubuntu se Canonical „snaží nalézt zlatou střední cestu mezi přístupem neprolomitelných patentů a přístupem povolíme cokoliv, který je náchylný k fragmentaci,“ řekl Shuttleworth v rozhovoru IDG News Service.

Při vývoji svého operačního systému Canonical zajistil, aby byl schopen spustit všechny ovladače zařízení napsané pro Android, což znamená, že telefony, které spustí Android, spustí i Ubuntu.

Design operačního systému je mezi platformami pro smartphony novátorský, protože každý rožek dotykové obrazovky zařízení může být využit pro navigaci v systému. Přejetí prstem po levé straně displeje například znamená, že se zobrazí panel aplikací. Přejetí prstem shora obrazovky zase vyvolá vyhledávací službu.

Operační systém Ubuntu pro smartphony také na vybraném hardwaru nabídne schopnost fungování na plnohodnotném desktopovém monitoru, což zařízení umožní potenciálně sloužit jako běžný počítač.

Canonical plánuje operační systém představit příští týden na veletrhu CES v Las Vegas.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: facebook Ubuntu
Komentáře