Castrol: Bez IT se neobejde ani fotbal

Celá česká fotbalová veřejnost napjatě očekává kvalifikační zápas o postup na FIFA Mistrovství světa 2010, Slovensko - Česká republika. Celý duel a hráčské výkony budou posuzovány a rozebírány ze všech stran. V hodnocení hráčů může novinářům i fotbalovým fanouškům pomoci Castrol Index.

Castrol: Bez IT se neobejde ani fotbal


Oficiální statistický nástroj UEFA EURO 2008 - Castrol Performance Index - byl totiž speciálně upraven pro účely hodnocení fotbalistů v kvalifikačních zápasech o účast na FIFA MS 2010. Pod mírně pozměněným názvem - Castrol Index - bude posuzovat příspěvek každého hráče k celkovému týmovému výkonu v průběhu kvalifikace.

Castrol Index v průběhu kvalifikace FIFA MS 2010 hodnotí každého fotbalistu, který do kvalifikace zasáhl na minimálně 225 minut. Hodnocení probíhá na základě převedení komplexní analýzy hráčova výkonu v jednoduchou známku (do hodnoty 10). Tato známka určuje, jak si konkrétní hráč vede v porovnání s ostatními fotbalisty. Z důvodu zdokonalování funkčnosti systému i faktu, že klíčové boje o účast na FIFA MS 2010 český tým čekají v podzimní části kvalifikace, je systém na českém území oficiálně představován až nyní.

Castrol Index ovšem obsahuje data od začátku kvalifikace a na stránkách www.castrolfootball.com (existuje v anglické, německé, španělské, arabské a čínské verzi) je k dispozici pořadí hráčů dle hodnocení Castrol Indexu. V sekci Player Analysis navíc existuje možnost analyzovat hodnocení konkrétního hráče a zjistit, které akce přispěly k jeho skóre, a proč je hodnocen lépe či hůře než jiní fotbalisté. Navíc je zde k dispozici i „TOP 11" - základní jedenáctka fotbalistů - která představuje v průběhu kvalifikace o FIFA MS 2010 elitní fotbalové mužstvo dle hodnocení Castrol Indexu.

 

Slovensko vs. Česká republika

Podle analýzy Castrol Index Slovensko v dubnovém zápase dokázalo vyhrát proti České republice díky silné hře po pravé straně hřiště, kde odehrálo 57 % svého útoků. Slovensko překonalo českou reprezentaci v poměru 2 : 1, když úvodní gól zápasu padl po zpětné přihrávce Filipa Hološka na pravé straně pokutového území. Zatímco vítězný gól Erika Jendriška začal dlouhým míčem zahraným z pravého křídla obrany.

„Podle analýzy prvního zápasu proti Slovensku v Praze, kterou provedl Castrol Index, je jasné, že pokud budeme chtít uspět, musíme se vyvarovat určitých chyb z tohoto zápasu", komentoval garant projektu Castrol Index Stanislav Levý.

„Bude důležité nenechat soupeři v křídelních místech žádný prostor. Především pravá strana Slováků nám dělala v defensivě velké problémy a z těchto prostorů začínali obě akce vedoucí ke gólům soupeře. Bude potřeba být po stranách daleko aktivnější a snažit se dostat soupeře pod tlak. Donutit ho, aby se musel věnovat ve větší míře bránění našich krajních hráčů. Nejenom, že celkových 57 % útočných akcí bylo vedeno po pravé straně, ale také skutečnost, že se v těchto místech převážně objevuje bundesligou ostřílený Stanislav Šesták, naznačuje, jak bude mimo jiné důležité, tyto prostory vykrývat", upozorňuje Stanislav Levý.

Tým České republiky podle analýzy Castrol Index má v průběhu kvalifikačních zápasů Světového poháru FIFA 2010 druhý nejvyšší poměr přihrávek v poslední třetině hřiště (38,2 %). „Vypovídá to o tom, že jsme si vytvořili ve většině utkání převahu a dokázali jsme dostat soupeře pod tlak", hodnotí garant Castrol Indexu. „Často, byli nasazováni útočně ladění středoví hráči jako jsou Jaroslav Plašil, Libor Sionko nebo dokonce David Jarolím."

„Na druhou stranu, ale až 28. místo z 53 mužstev evropské kvalifikace FIFA MS 2010 v počtu vstřelených branek jasně ukazuje, kde máme problémy. Bude nutné hrát proto v útočné fázi nejenom důrazněji a jednodušeji, ale snažit se také o rychlejší a efektivnější zakončení. Nutno ovšem také podotknout, že nám stálo často v cestě míče do soupeřovi branky břevno nebo tyč", shrnul Stanislav Levý.

 

 

 

 

 

 

2010 KSP

% přihrávek v poslední třetině hřiště

 

 

Slovinsko

38,3%

 

 

Česká republika

38,2%

 

 

Wales

38%

 

 

Černá Hora

37,7%

 

 

Rumunsko

36,7%

 

 

 

 

 

 

Více informací, statistik a analýz týkajících se  kvalifikace o FIFA Mistrovství světa 2010 najdete na www.castrolfootball.com

 

 

Komentáře