Cena Slunce našla své další majitele

Cena Slunce našla své další majitele


Páteční večer v Divadle Bez zábradlí byl ve znamení Nadačního fondu Slunce pro všechny, jeho sponzorů a příznivců. Předávaly se Ceny Slunce – forma ocenění pro ty, kteří Slunce podporují a důvěřují mu.

Večer moderovala Hana Heřmánková, zazpíval Josef Štágr a svou přítomností potěšili i mnozí významní hosté, mezi nimi například středočeský hejtman Petr Bendl. Téměř rodinná atmosféra zahřála všechny stejně tak, jak to umí skutečné slunce na obloze.

Cena Slunce, která je udělována jednou za rok, je poděkování sponzorům za nezištnou pomoc, podporu a přízeň Nadačnímu fondu Slunce pro všechny, který by nemohl bez této dlouhodobé podpory své projekty vůbec uskutečnit. „My všichni, kteří jsme tu dnes večer, tvoříme jednu nit pomoci. Jsem nesmírně ráda, že věříte ve smysl toho, o co se snažíme,“nechala se slyšet Blanka Dvořáková, zakladatelka Slunce.

Předlohou pro skleněnou cenu se stal obrázek, který namaloval bývalý žák Slunce Petr Nedvěd v prvních letech trvání speciální školy a všechna zařízení uskupení Slunce jej postupně přijala za oficiální znak. Petr Nedvěd se proto stal jedním z oceněných. Zasloužil si to nejen malbou krásného obrázku, ale hlavně tím, že ač je sám handicapovaný, aktivně pomáhá ostatním lidem se speciálními potřebami. Bohužel mu nemoc nedovolila zúčastnit se osobně, cenu pro něj tedy vyzvedla jeho sestra, která přítomným vyřídila alespoň vzkaz: „Petr si této pocty opravdu moc váží. Brzy se přijede zase podívat do Slunce a všechny vás pozdravuje.“

Mezi další oceněné patřila paní Franziska Diana Sternberg-Phipps, u níž na zámku Častolovice zažívají lidé ze Slunce pravidelně pohádkové dny. Paní Diana navíc od roku 1998 pravidelně finančně přispívá částkou 30'000,- Kč na vzdělávací aktivity Slunce a na benefiční aukce. Velký dík patřil také České spořitelně, a.s., která mimo jiné podporuje projekt Zahrada pro všechny a dobrovolnickou praxi. Okresní hospodářská komora Kladno získala letošní ocenění za to, že pravidelně přispívá na svozy a rozvozy dětí a na vzdělávání. Slunce je navíc členem Okresní hospodářské komory od roku 2000, jeho členský poplatek byl přitom snížen na polovinu. I tato organizace přispívá každoročně Slunci částkou 30'000,- Kč. Zvláštní ocenění si zasloužila Marie Černá, která stála u zrodu Slunce a od té doby aktivně pomáhá ve všech organizacích tohoto uskupení.

Večer, který byl organizován ve spolupráci s projektem společnosti ConPro - MUŽ (Manuál Úspěšné Ženy), Okresní hospodářskou komorou Kladno a Divadlem Bez zábradlí, byl příjemně uvolněnou a přitom elegantní akcí. Jistě k tomu přispíval i sympatický projev Hany Heřmánkové, která se zhostila moderování, a podmanivý hlas Josefa Štágra. Hosté měli navíc po skončení možnost shlédnout inscenaci Murraye Schisgala s názvem Láska. Občerstvení na celou akci připravila cvičná pekárna a kavárna v Unhošti – tedy lidé se speciálními potřebami, kteří jsou podporováni Nadačním fondem Slunce pro všechny.

Blanka Dvořáková na závěr také prozradila, že webové stránky Nadačního fondu Slunce pro všechny čeká v nejbližší době rekonstrukce. „Prý je dobré to tak občas udělat, aby nezačaly nudit,“ zažertovala paní Dvořáková. Je ale jisté, že pokud se bude Slunci nadále dařit alespoň tak jako doposud, tou hlavní hodnotnou náplní stránek bude výpověď o službách vykonaných pro lidi se speciálními potřebami. A to nás, doufejme, nebude nudit nikdy.

Pro více informací navštivte www.slunce.info a www.manualzeny.cz.

Komentáře