Certifikáty postavené na zlatu a ropě se začínají obchodovat na pražské burze

Certifikáty postavené na zlatu a ropě se začínají obchodovat na pražské burze


Burza cenných papírů Praha dnes zahajuje obchodování s osmi novými emisemi investičních certifikátů a dvěma emisemi warrantů. Podkladovými aktivy pro nové certifikáty budou ropa typu Brent, emise akcií společností ČEZ a Telefónica O2 C.R., zlato a index pražské burzy PX.

V případě warrantů jde o investiční nástroje s podkladovými aktivy v podobě emisí akcií ČEZ a Telefónica O2 Č.R.. Nové emise uvádí na trh člen burzy Raiffeisenbank, který bude zároveň u všech nových titulů plnit funkci specialisty.

Jsem rád, že emitent přichází na trh s dalšími produkty, které obohatí nabídku pro investory. Zejména pákové certifikáty začínají být na trhu vyhledávané a jejich popularita neustále roste. Konečně objemy obchodů v posledních týdnech o tom jasně vypovídají a nasvědčují, že nové emise nebudou na trhu jen do počtu,“ – uvedl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Turbo certifikáty může investor zakoupit jak v případě očekávaného růstu hodnoty podkladového aktiva (typ long), tak v případě očekávaného poklesu (typ short). Důležitým údajem pro turbo certifikáty je tzv. bariéra. Při dosažení této předem stanovené hodnoty dochází k tzv. knock-outu daného certifikátu a vyplacení jeho zůstatkové hodnoty. Pákový efekt, kterým se turbo certifikáty vyznačují, se mění v závislosti na tom, jak se průběžná hodnota certifikátu blíží nebo naopak vzdaluje od bariéry.

Bližší seznámení s charakteristikou jednotlivých druhů investičních certifikátů, stejně jako ostatních instrumentů obchodovaných na pražské burze, umožňují nové internetové stránky http://www.px.cz, které burza zřídila pro začínající investory.

Komentáře