CES 2013: Do popředí se dostávají aplikace a služby

Zařízení na letošním veletrhu CES v Las Vegas budou umět analyzovat data z webu, aby uživatelům následně nabídla personalizované návrhy a upomínky.

CES 2013: Do popředí se dostávají aplikace a služby


„Chytré“ produkty nejsou na Consumer Electronics Show (CES) žádnou novinkou, ale letos získává pojem inteligence nový rozměr. Namísto jednoduchého připojení k internetu uvidíme zařízení, která mohou analyzovat data, jež jim poskytneme, a poté nám nabízet návrhy toho, jak šetřit čas a „žít chytřeji“.

Alespoň to tak bylo řečeno na nedělní „předveletržní“ tiskové konferenci Consumer Electronics Association. Mezinárodní CES vypukne již zítra, tedy v úterý.

Prostředkem těchto personalizovaných doporučení jsou (jak jinak) aplikace, které běží na vašem zařízení, říká vedoucí výzkumu CEA Shawn DuBravac a dodává, že rok 2013 je rokem aplikací.

Na veletrhu budou letos představeny například aplikace, které zdigitalizují vaše držení těla a upozorní vás, že máte sedět rovně, aplikace, které synchronizují údaje o zdraví, jako jsou hodnoty tlaku krve, s vaším kalendářem, a z toho určí, které schůzky vás nejvíce stresují. Uvidíme také senzory vlhkosti pro vaše rostliny, které vám ve chvíli, kdy je potřeba zalévat, zašlou textovou zprávu.

Jinými slovy, naše zažízení zdigitalizují data z našeho reálného světa, zanalyzují je a poskytnou nám radu, co dělat. „Další otázkou je, zda tyto rady budeme poslouchat, jsou však určeny k tomu, aby nás donutily k nějaké akci,“ řekl DuBravac.

Velký rok pro služby

Lví podíl na zájmu tisku na CES každoročně přebírá hardware, nicméně DuBravac očekává, že stále více společností představí služby, které budou využívat výhod zařízení, jež už vlastníme.

„Začínáme vstupovat do druhé digitální dekády,“ říká DuBravac. „Ta není o pořizování digitálních produktů, ale o využívání výhod těchto produktů.“

Svá zařízení krmíme informacemi o našich stravovacích návycích, schématech spánku, pracovních rozvrzích a sociálních aktivitách, takže společnosti nesmírně touží používat tyto informace k propagaci (a prodeji) stále více produktů a služeb.

„Data jsou novou měnou,“ řekl DuBravac.

A spotřebitelské průzkumy indikují, že lidé vlastní spoustu zařízení. Například ve Spojených státech vlastní 85 procent domácností počítače, z nichž má většina přístup k vysokorychlostnímu internetu. Smartphony jsou nyní v 52 procentech amerických domácností. V lednu 2012 mělo 20 procent domácností v USA tablet, koncem roku už to byl dvojnásobek, řekl DuBravac.

Letošní menší inovace

Jen několik málo technologických experů očekává, že by letošní show v Las Vegas zahrnovala nějaký nový smartphone nebo nejnovější televizní technologii, které by ve svých oborech měnily pravidla hry. Nicméně podle DuBravaca můžeme očekávat menší inovace, jako je 30 až 40 nových typů notebooků, obrazovky s vyšší hustotou pixelů (včetně 50 nových Ultra HD televizí), lepší zařízení pro rozpoznávání hlasu a gest a zvýšené rozšíření flexibilních displejů.

Na CES bude ve velké míře přítomen i Microsoft, ač jeho šéf letos nebyl pozván k tradičnímu zahajovacímu projevu. Nový operační systém společnosti, Windows 8, podle zprávy CEA a firmy GfK podporuje hardwarovou inovaci. Spousta výrobců hardwaru bude mít na veletrhu na Windows 8 založené tablety, notebooky i desktopové počítače.

Zdroj: IDG News Service

Komentáře