Češi budou modelovat nanovlákna na ostravském superpočítači

Globální centrum excelence v oblasti nanovláken - Nafigate Corporation, se dohodlo na spolupráci s IT4Innovations, což je centrum budující superpočítač a IT výzkum na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě.

Češi budou modelovat nanovlákna na ostravském superpočítači


Prvním společným projektem je modelování nanovlákenných membrán pro filtraci vody. Modelování navazuje na probíhající projekty Nafigate Corporation na asijském trhu. Projekty míří do segmentu, který měl podle odhadů expertů hodnotu 8 miliard dolarů v roce 2010. Roční růst v segmentu je 7 % a v roce 2014 bude již 9,7 miliardy USD. Odhady hovoří o tom, že nanovlákna mohou nahradit až 80 % všech stávajících aplikací.

„My s naším společným projektem přinášíme zcela nové možnosti urychlení cesty nanovlákenných aplikací na trh. Využíváme k tomu odborníky na modelování a technickou infrastrukturu v Ostravě. Naše možnosti budou zásadně umocněny šancí využít superpočítač IT4Innovations. Místo toho, abychom opakovaně zkoušeli vlastnosti materiálů v podobě výroby vzorků, využijeme modelování vlastností na superpočítači. To urychlí celý proces vývoje až o 50 procent,“ uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva  Nafigate Corporation. Do projektu jsou zapojeni i světoví experti  -  profesor  Gregory Rutledge z Massachusetts Institute of Technology v USA a profesor Seeram Ramakrishna z National University of Singapore.Úvodní foto: IDG
Komentáře