Česká pirátská strana demonstruje proti zrušení internetu v knihovnách

Česká pirátská strana ostře vystupuje proti plánovanému zrušení Projektu internetizace knihoven, na nějž dle vlády nezbývají peníze. Demonstrace proběhne v Praze dnes večer.

Česká pirátská strana demonstruje proti zrušení internetu v knihovnách


Ministerstvo vnitra aktuálně diskutuje o možnosti zastavení projektu PIK (Projekt Internetizace Knihoven), a sice z ryze pragmatického důvodu nedostatku financí. Proti tomuto plánu se však začala veřejně bouřit Česká pirátská strana, politické seskupení, údajně kladoucí důraz na svobodu informací a necenzurovaný internet. Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách nicméně zveřejnilo informace, jež slibují zachování projektu PIK, pouze by mělo dojít k "návrhu řešení, která umožní zajišťovat služby efektivněji." Jinými slovy vláda zřejmě nehodlá projekt zcela ukončit, ale bude se snažit zajistit levnější připojení, aby alespoň částečně snížila náklady na provoz projektu.

Předložili jsme proto k připomínkám návrh vládního materiálu, jehož smyslem bylo vyvolat na platformě vlády diskuzi o aktualizaci tohoto projektu včetně jeho budoucího financování. Např. cena některých přípojek dosahuje až několikanásobku toho, za kolik se dá běžně internet pořídit. To není ani efektivní, ani smysluplné. Záměrem MV však rozhodně není klást veřejnosti jakékoliv překážky k přístupu k internetu, a tedy k informacím,“ uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

Podrobnější informace přináší server PC World:

https://pcworld.cz/internet/ceska-piratska-strana-demonstruje-proti-vypnuti-internetu-v-knihovnach-20726

Komentáře