Český webhosting roste už jen zvolna

Desítka největších domácích poskytovatelů webového prostoru spravuje 150 tisíc webhostingových pronájmů

Český webhosting roste už jen zvolna


Desítka největších domácích poskytovatelů webového prostoru spravuje 150 tisíc webhostingových pronájmů

Zájem o pronájem místa pro internetové prezentace a aplikace na českém trhu neustává. Celkový růst trhu se ale v letošním roce zpomaluje. Nárůst počtu webhostingových pronájmů letos dosáhne asi dvaceti procent, čímž zaostane za hodnotou z loňského roku, kdy počet webových pronájmů stoupl o 26 procent.

Jasný náskok mezi pronajímateli webového prostoru má vedoucí duo Active 24 a P.E.S. consulting. Dohromady tato dvojice pronajímá více než 74 tisíc virtuálních serverů. To je přibližně stejný počet jako součet všech virtuálních serverů spravovaných zbývajícími osmi konkurenty z první desítky českých poskytovatelů webhostingu.

Pořadí největších domácích pronajímatelů webového prostoru zůstává již delší doby beze změn. Za vedoucím dvojící následuje v pořadí podle počtu placených pronájmů společnost Zoner software, čtvrtá je firma Ignum.

Velikost českého trhu webovými pronájmy lze ohodnotit částkou 450 milionů korun pro tento rok. Poměrně konsolidovaný domácí trh bude s největší pravděpodobností kopírovat vývoj, který je patrný na vyspělejších západních trzích. Funkčnost, která byla donedávna spojována výhradně s osobními počítači vybavenými patřičným softwarem, je stále častěji nabízena prostřednictvím tzv. webových služeb. Pro fungování takových služeb je pak webhosting nezbytným základem.

pořadí
webhoster
počet virtuálních serverů
1
ACTIVE 24
38 600
2
P.E.S. CONSULTING
35 600
3
ZONER SOFTWARE
19 000
4
IGNUM
13 800
5
NETHOST
9 350
6
PIPNI
8 200
7
TELEFÓNICA O2
8 100
8
WEB4U
6 300
9
ČESKÝ HOSTING
5 600
10
SUPER HOSTING
5 300

Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky (http://www.hormart.cz/metodika.asp).
Komentáře