Český webhosting už roste jen pomalu

Český webhosting už roste jen pomalu


V 1. čtvrtletí tohoto roku vzrostl počet webhostingových pronájmů na domácím trhu o 2,5 %. Loni ve stejném období rostl český webhosting o více než 5 %. I přes klesající dynamiku by však měly letos celkové výnosy překonat 500 milionů Kč.

Tato čísla pocházejí z analýzy společnosti Hormart. Rostoucí, především cenová konkurence tlačí podle Hormartu ceny pronájmů dolů. Samotný pronájem webového prostoru, tzv. webhosting, přestává být lukrativní jako v minulých letech. Šancí k dalšímu růstu je obohacení webhostingu o další přidané služby. Těmi mohou být webové aplikace cílené na domácí uživatele s důrazem na budování internetových komunit nebo například poskytování softwaru jako služby (model SaaS) firemním zákazníkům.

Mezi pronajímateli webového prostoru jsou na českém trhu již několik let nejúspěšnější společnosti Active 24 a P.E.S. consulting. Vedoucí dvojice má před ostatními konkurenty značný náskok. Obě společnosti dohromady obsluhují téměř polovinu domácího trhu. V pořadí podle počtu pronajatých virtuálních serverů následují firmy Zoner software, Ignum a Nethost. Pořadí v první desítce největších českých webhostingových firem zůstává delší dobu beze změn.

Komentáře