Český webhosting ve znamení virtualizace

Celkový objem tržeb za pronájem prostoru pro webové stránky by měl letos na českém internetu přesáhnout půl miliardy Kč.

Český webhosting ve znamení virtualizace


Celkový objem tržeb za pronájem prostoru pro webové stránky by měl letos na českém internetu přesáhnout půl miliardy Kč.

Firma Hormart zveřejnila aktuální výsledky svého pravidelně prováděného průzkumu trhu českého webhostingu. Na českém trhu webhostingových pronájmů se podle Hormartu začínají prosazovat nové technologie. Jde především o virtualizaci, která umožňuje poskytovatelům webového prostoru nabízet nové služby a u stávajících dosáhnout vyšší efektivity. Tento trend by měl podpořit další růst domácího trhu webových pronájmů, který je ve srovnání s loňským rokem poloviční.

Za prvních 9 měsíců letošního roku přibylo na českém trhu více než 12 tisíc nových pronájmů webového prostoru. To představuje nárůst o více než 7 procent. Loni za první tři čtvrtletí dosáhl nárůst hodnoty 14 procent. Celkový objem tržeb za pronájem prostoru pro webové stránky by měl letos na českém internetu přesáhnout půl miliardy Kč.

Pomalejší růst souvisí hlavně se sílící cenovou konkurencí a se snazší dostupností hostingových technologií. Očekávanou transformaci celého odvětví zahajuje právě virtualizace, kterou využívá několik předních domácích pronajímatelů webového prostoru. Český trh tak s určitým zpožděním kopíruje vývoj na vyspělejších trzích.

Nejúspěšnějšími poskytovateli webového pronájmu jsou u nás Active 24 a P.E.S. consulting, kterým dohromady patří téměř polovina trhu. Na třetím, resp. čtvrtém místě následují společnosti Zoner software a Ignum. První pětku uzavírá firma Nethost. Pořadí na čelních místech je již několik let beze změn.

Komentáře