Cisco Jabber - multiplatformní komunikační aplikace

Cisco Jabber spojuje vícero komunikačních možností do jedné aplikace a navíc je dostupný jak pro desktopy, tak i pro mobilní zařízení.

Cisco Jabber - multiplatformní komunikační aplikace


Společnost Cisco představila Cisco Jabber,  což je multiplatformní komunikační aplikace použitelná jak pro desktop, tak mobilní zařízení. Produkt spojuje instant messaging, stavové zprávy, sdílení desktopu, konference i hlasové služby a video hovory do jednoho řešení. Uživatelé PC, Mac, tabletů i chytrých telefonů tak mohou získat komplexní komunikační nástroj, který jim umožní být v kontaktu s kolegy bez ohledu na to, zda se nacházejí v kanceláři nebo v terénu. Cisco Jabber také spolupracuje se stávajícími řešeními pro Unified Communication včetně koncových zařízení Cisco Unified IP Phones, Cisco WebEx MeetingCenter  a Cisco TelePresence. Dále také dovoluje mezi nimi přecházet v rámci jedné konverzace.

Ve spojení přes XMPP

Otevřený standard XMPP umožňuje propojení s řešeními od Google (GTalk), AOL, IBM či Microsoftu. XMPP podporují také Facebook a další webové služby. Zajímavou  vlastností je rovněž integrace s kancelářským balíkem Office, která umožňuje používat instant messaging a video hovory v kombinaci s e-maily, kontakty a dokumenty přímo z jednotlivých aplikací. Cisco Jabber je v současnosti k dispozici pro Windows, iPhone, iPad, komunikátory Nokia, Android a BlackBerry. Uvedení pro Apple Mac je naplánováno na léto 2011.

Cisco Jabber umožňuje propojit tradiční způsoby komunikace a volně mezi nimi přecházet - například přímo z MS Outlooku lze zahájit chat s odesílatelem nebo mu zaslat hlasovou zprávu na mobil. Z textové konverzace následně přejdete k video hovoru a v průběhu do něj přizvete další účastníky – vznikne videokonference, v níž můžete pokračovat v konferenční místnosti pomocí telepresence zařízení. Vše bez přerušení a v rámci jedné konverzace. Přes Wi-Fi či mobilní síť lze také dle potřeby přecházet mezi různými koncovými zařízeními (PC, tablet, mobilní telefon). Webové rozhraní, využívající cloud technologií, zase umožňuje účastníkům přidávat se ke konverzaci přímo v prohlížeči nebo publikovat ukončenou konverzaci.

Cisco Jabber kombinuje v jedné aplikaci:

•    Stavové zprávy: přehled o připojených uživatelích, stavové zprávy mohou být automaticky generovány z dalších aplikací
•    Instant Messaging: Klasická textová komunikace v reálném čase s podporou konferencí
•    Video: Cisco Jabber pracuje s videem v HD rozlišení a využívá kodek H.264
•    Hlas: S podporou správy hovorů a podporou pro VoWiFi pro mobilní zařízení
•    Konference: Konferenční hovory se sdílením obrazovek a podporou WebEx Meetings – včetně webových konferencí
•    Mobilita: Zabezpečené připojení pro tablet Cisco Cius, iPhone, iPad, Android, BlackBerry a chytré telefony Nokia
•    Sjednocená komunikace (Unified messaging): zprávy a hlasovou schránku mohou uživatelé ovládat z počítače, mobilních telefonů, MS Outlooku i přes webové rozhraní.

Komentáře