Cisco představilo technologie pro „medianet“

Společnost Cisco dnes představila nové technologie a řešení pro takzvaný „medianet". Ty dle výrobce připraví dnešní IP sítě na novou generaci aplikací a služeb na bázi videa a rich media.

Cisco představilo technologie pro „medianet“


Společnost Cisco dnes představila nové technologie a řešení pro takzvaný „medianet". Jde o termín pro inteligentní sítě provozované jak na straně poskytovatelů služeb, tak ve firmách a domácnostech, které připraví dnešní IP sítě na novou generaci aplikací a služeb na bázi videa a rich media. Jen provoz na síti související s videoobsahem vytvářeným uživateli stoupne podle průzkumu firmy mezi roky 2008 a 2012 třikrát.

„Současná podoba internetu a IP sítí se mění. Videa a rich media budou tvořit v nedaleké budoucnosti 90 procent provozu na sítích určených pro domácnosti a nové technologie pro medianet umožní nejen vývoj zcela nové sítě, ale i nové způsoby komunikace. Firmám, které dnes hledají zejména cesty pro snižování nákladů a zvyšování produktivity, umožní medianet zavádět nové metody týmové spolupráce po síti a virtualizaci,” řekl Marthin De Beer, senior viceprezident divize Emerging Technologies společnosti Cisco.

Podle společnosti Cisco je dnes klasická datová komunikace nahrazována přenosy videa a rich media formátů, které výrazně zatěžují architekturu veřejných i privátních sítí sloužících firmám a domácím spotřebitelům. Tradiční sítě nejsou dobře vybaveny k tomu, aby se mohly vypořádat s interaktivními a real-time požadavky, čímž se dodávky a kvalita médií stávají nepředvídatelnými a zvyšuje se složitost pro operátory sítí.

Dnes zveřejněné výsledky studie Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast for 2007-2012 zaměřené na videoslužby ukazují, že například objem přenosů stahovaného videa (video-on-demand) se mezi roky 2007 a 2008 zvýšil více než dvojnásobně (2,4 krát), a že užívání videa, sociálních sítí a služeb vzdálené spolupráce bude nadále na vzestupu.

Podle studie bude profesionální videoobsah v roce 2012 tvořit až 80 procent veškerého videa sledovaného na osobních počítačích a noteboocích. Prostřednictvím set-top boxů umožňujících přístup na internet, mezi které patří například IPTV set-top boxy, nová generace kabelových set-top boxů, herní konzole a proprietární set-top boxy třetích stran, bude v roce 2012 staženo více než 4 miliardy videí.

„Video je obrovskou transformační silou dnešního světa. Sledujeme, jak domácí spotřebitelé i firmy čím dál více objevují a využívají sílu videa pro komunikaci, zábavu a získávání informací. S příchodem sítí medianet očekáváme nástup nové generace video a multimediální komunikace, která uživatelům přinese nové zážitky a poskytovatelům služeb a obsahu zcela nové příležitosti,“ řekl Tony Bates, senior viceprezident a generální ředitel divize Service Provider společnosti Cisco.

Společnost Cisco v souvislosti s iniciativou „medianet“ zveřejnila následující zprávy:

Společnost Cisco poskytuje síťovou platformu pro zpracování médií
Divize Emerging Technologies společnosti Cisco uvedla na trh platformu pro zpracování médií ve verzi pro firemní zákazníky, která zjednodušuje sdílení živě přenášených a stahovaných videí mezi osobními počítači, mobilními a dalšími digitálními zobrazovacími zařízeními. Platforma umožňuje hladké formátování videa a rich medií tak, aby mohly být spouštěny na prakticky jakémkoli zařízení s displejem nebo obrazovkou. Řešení Cisco Media Experience Engine 3000 pracující na principu „jednou natoč, sdílej s kýmkoli“ umožňuje konverzi videa, post produkci v reálném čase a distribuci na síti prostřednictvím jednotného síťového řešení. Pomáhá tak firmám se prostřednictvím vizuální komunikace přiblížit zaměstnancům a zákazníkům.

Nonstop video služby umožňuje nový router Cisco ASR 9000
Součástí nejvýkonnějších routerů v oboru Cisco ASR 9000, které společnost Cisco uvedla na trh v nedávné době, se stala technologie Cisco Advanced Video Services Module (AVSM), zásadní inovace umožňující současně terabytové streamování v agregační vrstvě, ukládání do cache, vkládání reklam, rychlou změnu kanálů a korekce chyb. Cisco AVSM eliminuje nutnost budování vlastních sítí pro poskytování obsahu a dědí vysokou dostupnost routeru, přispívá k optimalizaci zpracování obsahu v síti a posouvá zdroje obsahu blíže k uživateli. Možnost rychlé změny kanálů a okamžité korekce chyb v unicastových i multicastových video přenosech usnadňuje vyhodnocování chyb detekovaných a během milisekund zpětně hlášených set-top boxy a pomáhá tak optimalizovat obrazovou kvalitu poskytovanou divákům.

Posílení systémů Cisco TelePresence
Společnost Cisco představila řešení Cisco TelePresence over Satelite, které umožňuje spojení tam, kde jsou vysokorychlostní pevné linky nedostupné. Tento systém byl použit ve spolupráci s firmami Arizon a Wal-Mart v Afghánistánu a Iráku, kde zajistil spojení vojáků s jejich rodinami ve Spojených státech.
Společnost Cisco dále oznámila možnost mnohostranné mezifiremní komunikace, která je popsána ve společné zprávě s AT&T, dále zavedení zesíleného šifrování všech hovorů Cisco TelePresence a službu Cisco TelePresence Expert on Demand (expert na vyžádání).

Komentáře