Citrix představil nový CloudPortal, který má z cloudu udělat profitabilní byznys

Citrix upevňuje své postavení na poli cloudu uvedením řešení CloudPortal a představením CloudStack 3

Citrix představil nový CloudPortal, který má z cloudu udělat profitabilní byznys


Při nedávné příležitosti konference Citrix Synergy, zaměřené na problematiku cloud computingu, virtualizace a počítačových sítí, uvedla společnost Citrix na trh CloudPortal, novou produktovou řadu určenou pro přerod cloudové infrastruktury ve výnosný byznys. Společnost dále představila také připravovanou verzi platformy Citrix CloudStack, kterou získala v průběhu letošního roku po akvizici Cloud.com. K dnešnímu dni se již více než 2000 poskytovatelů cloudu po celém světě rozhodlo pro Citrix jakožto klíčového partnera pro rozvoj svého cloudového byznysu, a to včetně čtyř z pěti největších poskytovatelů veřejného cloudu.

Oznámené novinky podporují vizi společnosti Citrix, která chce pomáhat provozovatelům cloudů všech velikostí a obchodních modelů pracovat s takovou technologií, kterou využívají světově nejúspěšnější nasazení cloudu – a transformovat tyto prověřené technologie do podoby ziskového byznysu.

Citrix CloudPortal – méně vrásek na čele pro poskytovatele cloudu

Spolu s tím, jak se IT odvětví přesouvá z období PC do Éry Cloudu, narůstá obchodní potenciál služeb na bázi cloudu, který by měl podle analytiků z IDC v roce 2014 dosáhnout úhrnné hodnoty 55 miliard USD (téměř 1 bilion Kč). Tito poskytovatelé služeb nabídnou široké portfolio produktů, a to včetně aplikací na podporu produktivity a byznysu, počítačových her, datových úložišť a mnoha dalších položek na bázi modelu IaaS. Aby mohli poskytovatelé cloudových služeb škálovat své kapacity při současném udržení patřičné marže, musejí zákazníkům nabídnout rychlou cestu, jak připravovat nové služby, měnit nastavení, přidávat uživatele a spravovat jejich účty – to vše zcela bez ohledu na denní dobu.

Někteří poskytovatelé sice zkoušejí budovat své vlastní portály, ale brzy přicházejí na to, že složitost a nákladnost vývoje a údržby vlastní platformy zpravidla překračují jejich možnosti. Tyto aktivity rovněž vážou čas technicky zdatných zaměstnanců, kteří by se jinak mohli věnovat vývoji nových služeb – poskytovatel tak přichází o konkurenční výhody.

Co CloudPortal přináší

Nová produktová řada CloudPortal od Citrixu odnímá část břemene ze zad poskytovatelů cloudu tím, že zjednodušuje a automatizuje některé aktivity z oblasti účtování a služeb zákazníkům, například správu účtů, billing nebo evidenci manažerských ukazatelů. Kromě zjednodušení a snížení nákladů přináší CloudPortal zákazníkům možnost vlastní správy, což snižuje náklady a zlepšuje uživatelskou zkušenost. CloudPortal rovněž nabízí bohatou škálu zabudovaných řešení určených pro poskytovatele cloudu a jejich nejčastěji nabízená řešení, a to včetně  IaaS (Infrastructure-as-a-Service), DaaS (Desktops-as-a-Service), SaaS (Software-as-a-Service) a WaaS (Windows-as-a-Service).

Nová produktová řada Citrix CloudPortal nabízí dvě edice, které dovolují poskytovatelům cloudu automatizovat jejich obchodní záležitosti a zvýšit možnosti administrace. Obě řešení byla navržena v těsné spolupráci s vybranými poskytovateli cloudu, kteří patří k těm světově nejúspěšnějším.

Společnost Citrix tedy nově celosvětově zpřístupnila:

•    CloudPortal Services Manager - rozšiřitelné řešení, které poskytuje podporu pro cloudy Windows-as-a-Service (prostřednictvím Citrix XenApp), stejně jako aplikace typu Exchange, Office, SharePoint, Lync, web hosting a další. Poskytovatelé cloudových služeb mohou i bez expertních IT dovedností z centralizovaného prostředí přidávat a měnit parametry služeb, spravovat uživatele či delegovat kontrolu. Popsané prostředí již využívají stovky poskytovatelů cloudových služeb, kteří pracují pro více než 250 000 uživatelů po celém světě. Tito poskytovatelé služeb navíc využili SDK pro přidání více než 150 vlastních služeb provozovaných na platformě Windows, webu nebo aplikací pocházejících od třetích stran jako SaaS.

•    CloudPortal Business Manager - přináší BSS/OSS (business support system, operations support system) pro poskytovatele cloudu. Nabízí nástroj pro správu účtů, billing a reporting. CloudPortal Business Manager již využívají velcí poskytovatelé cloudových služeb po celém světě, jmenovitě například IDC Frontier v Japonsku, Ninefold v Austrálii a Tata InstaCompute Cloud v Indii.

Navýšení laťky prostřednictvím Citrix CloudStack 3

Ještě před tím, než mohou poskytovatelé cloudu vybudovat byznys, musejí zajistit, že sázejí na platformu, která poskytuje dostatečnou elasticitu, škálovatelnost a ekonomický přístup vhodný pro cloud. A právě takovým řešením je podle Citrixu CloudStack - nejedná se o tradiční platformu pro virtualizaci podnikových serverů, na jejímž povrchu jsou připraveny nástroje pro správu cloud. CloudStack je od základu koncipován jako otevřená platforma s podporou více hypervizorů.

Komentáře