ČNOPK: optimismus německých podniků

Nálada německých podniků v Česku se ve srovnání s jarními měsíci výrazně zlepšila, výhled do budoucnosti je opět optimističtější. To je výsledek podzimního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi jejími členy a dalšími německými podniky v Česku.

ČNOPK: optimismus německých podniků


Ve srovnání s jarním průzkumem se sice hodnocení aktuální ekonomické situace změnilo jen velmi málo, stejně jako momentální obchodní situace dotázaných podniků, naproti tomu jsou ale očekávání pro rok 2010 výrazně na vzestupu. Téměř 75 % podniků neočekává pro příští rok žádné další zhoršení situace, v březnu to pro srovnání bylo pouhých 24 %. A dokonce 17 % dotázaných očekává zlepšení. To je pětkrát více než v březnu. Podobně optimistické jsou prognózy vlastní obchodní situace. Zde je počet optimistů ve srovnání s jarními měsíci více než trojnásobný. Pouhých 13 % očekává další pokles.

„Krizový rok 2009 byl a je pro mnoho podniků velmi těžký. V některých oblastech došlo k prudkému propadu. Výsledky průzkumu ale dávají podnět k optimismu. Obzvláště pozitivní výhledy signalizují, že jsme prošli nejnižším bodem této krize a od nynějška – i když velmi pomalu – jdeme opět vzhůru. Ale jistě bude ještě dlouho trvat, než bude dosažena úroveň let 2007 nebo 2008,“ komentuje výsledky průzkumu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Komentáře